"Pred chvíľou tu bol kandidát Hamasu. Poznáme ho, je to kamarát nášho syna. Jeho otec bol v izraelskom väzení, lebo doma mali dielňu na výbušniny. Je to dobrý chlapec, aj keď trochu fanatik. Ale tí, keď sa zaprú, dokážu najviac," hovorí muž v jednom z obchodov v Jerichu.
Svoje meno nechce povedať. Len to, že má 50 rokov. Ma oblečené džínsy, tričko s nápisom Marlboro, veľmi staré tenisky a na hlave tradičnú arabskú šatku. Napriek tomu, čo o sebe povedal, vyzerá na sedemdesiat.
Židov nemá rád, ich peniaze áno
Nikdy nemal ľahký život. Žije z pár dolárov za ovocie, čo predáva Izraelčanom, čo sa odvážia a prídu do mesta za extra lacnými a extra nebezpečnými nákupmi. Pred druhou intifádou sa mal vraj dobre. Pol roka. Pracoval v kasíne pre Izraelčanov. "Nemôžem ich mať rád. Ale držia slovo. Čo povedia, to vyplatia. Vyjednajú, to je pravda. Naši však vyjednávajú tiež a ešte aj ošklbú," rozpráva o časoch, keď zarábal neuveriteľných 500 dolárov za mesiac.
Teraz má ledva desatinu. Myslí si, že keď zvíťazí Hamas, bude mať opäť viac. Podľa neho sa Hamas postará, aby sa Palestínčanom vrátili všetky peniaze, čo nakradli súčasní palestínski predstavitelia.
Teroristi za zmeny a reformy
Teroristické hnutie Hamas sa pod neškodným názvom Listina zmeny a reformy prvýkrát uchádza o hlasy voličov v centrálnych voľbách.
Kandidáti Hamasu, z ktorých mnohí schovávajú zbrojný arzenál a majú záznam v izraelskom registri teroristov, vystupujú ako skromní chlapíci, ktorým ide o blaho chudoby. Hamas riadi veľkú časť palestínskej charity a podľa všetkého mu to ide. Hoci je vo voľbách nováčikom, môže dostať až 40 percent hlasov.
Jeho kampaň je jednoduchá a účinná. Pri dome zaklope skupina mužov. Začnú rozprávať o tom, ako vládnuce hnutie Fatah kradne, ako slúži Američanom a Izraelčanom. "Pozrite, ako si žijú poslanci, aké majú vily, aké autá. Im nikto nepríde zbúrať dom, lebo Izrael ich ochraňuje. Sú jeho agenti," hovoria ľuďom medzi dverami.
Hamas vyhráva s Alahom
Rozprávajú aj o tom, že poslanci Fatahu neposlúchajú Alahove príkazy. Keď medzi dverami uvidia ženu, požiadajú ju, aby sa vzdialila a urobila vo volebnej miestnosti to, čo jej povie muž alebo otec.
"Ľudia v núdzi hľadajú útechu vo viere. A čím jednoduchší výklad sveta im ponúka, tým lepšie. Keď si hladný, pomôže ti, že vieš, kto je za to zodpovedný," hovorí Zara, študentka z východného Jeruzalema.
Pôda
Ona pochádza z bohatej obchodníckej rodiny a Hamasu sa bojí. Jej rodičia nie sú nijakí obdivovatelia židov, ale obchodujú s nimi. Pre členov Hamasu sú však zradcami. Dôvod je jednoduchý: sú realitní agenti a pri obchode s pozemkami nehľadia na to, či pôdu predajú Arabovi alebo židovi. Kto dá viac, berie.
Hamas uvažuje geostrategicky a ideologicky. Ak predáš pôdu židovi pri arabskej dedine, znamená to, že on sa rozťahuje a budúci palestínsky štát sa zmenšuje. Zariným rodičom sa už vyhrážali chlapíci v kuklách.
Zara nevie, koho bude voliť. V minuloročných voľbách šéfa samosprávy dala hlas Mahmúdovi Abbásovi. Jeho stranu Fatah už teraz voliť nechce. Vraj nič neurobili a pre to, aby Izrael odišiel z Gazy, neurobili nič.
Zara má peniaze a britský pas. Vždy s ním môže odletieť preč.
Zeleninár v Jerichu nemá ani na autobus. Osud oboch závisí od Hamasu a volieb. Zara čaká pohromu, zeleninár zázrak. Teroristi z Hamasu na deň, keď konečne všetko bude podľa nich. A ako hovoria, podľa Alaha.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Jericho