Nemecko má v Iraku ďalších rukojemníkov. Včera neznámi ozbrojenci uniesli dvoch mladých inžinierov z Lipska, ktorí pracovali pre chemickú firmu pri najväčšej ropnej rafinérii v Bajdží na severe Iraku. Pre nemeckú vládu to znamená boj o oslobodenie dvoch občanov, ale aj o vlastný kredit.
Nemecko doteraz celkom nestrávilo prvý únos Nemky v Iraku, archeologičky Susanne Osthoffovej. Len pred niekoľkými dňami sa objavili správy, že za ňu vláda zaplatila vysoké výkupné, hoci to popierala. Teraz budú kroky kabinetu pod drobnohľadom.
Rafinéria Bajdží, ktorá leží v sunnitskej provincii Salahedin, bašte irackých povstalcov, sa nestala miestom únosu prvýkrát. Takmer pred rokom tam podľa agentúry AFP uniesli irackí povstalci Brazílčana José Vasconcelosa, o ktorom dodnes nikto nič nevie. Včera tam zmizli Nemci, hoci ich krajina patrila k najhlasnejším kritikom americkej invázie. Ani jej občania nie sú v Iraku chránení.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí už únos potvrdilo s tým, že uniesli aj tretieho Nemca, ktorému sa však podarilo ujsť. Únoscovia ho vraj považovali za Araba. Ministerstvo sa snaží s únoscami skontaktovať a dohodnúť sa. Zakaždým bude vo vzduchu visieť otázka, či za nich zaplatia výkupné ako v prípade Susanne Osthoffovej, ktorú prepustili v polovici decembra po štyroch týždňoch väznenia.
Magazín Focus priniesol nedávno svedectvo pracovníka nemeckej ambasády v Bagdade, ktorý priznal, že v šatách Osthoffovej bolo zviazaných asi 3000 dolárov. Podľa čísiel bankoviek sa neskôr ukázalo, že išlo o peniaze, ktoré vláda vyplatila únoscom za jej prepustenie. Nemecké médiá špekulujú až o sume päť miliónov dolárov.
Nie je celkom jasné, prečo mala Osthoffová zvyšok peňazí pri sebe. Špekulovalo sa o fingovanom únose, čo však nemecké úrady nepotvrdili, či o peniazoch, ktoré únoscovia Nemke pri únose vzali a po jej oslobodení promptne vrátili. Vraj šlo o prostriedky na jej iracké humanitné projekty, ktorým sa v krajine venuje.
V každom prípade musela vláda prestať tvrdiť, že nezaplatila. Až doteraz pritom kancelárka Angela Merkelová a šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier vyhlasovali, že Nemecko nie je vydierateľné a platbu výkupného zásadne odmieta. Po oslobodení Osthoffovej však bude pod tlakom. Ak už raz Nemecko zaplatilo, bude jeho pozícia pri vyjednávaniach nevýhodná.
Únosy v Iraku
Od skončenia americkej invázie v Iraku sa únosy cudzincov stali vítaným príjmom irackých povstalcov. Doteraz ich uniesli dvesto. Väčšinu prepustili.
Zavraždili,/p>
v roku 2004: | 41 |
v roku 2005: | 13 |
(podľa DPA)