Zlatý ruský športový pár Tatiana Toťmianinová - Maxim Marinin počas krátkeho programu v Lyone. FOTO - REUTERS
LYON, BRATISLAVA - Rusko sa zasa samo dokĺzalo na strechu Európy, povzdychol si v titulku francúzsky denník Libération. Hostiteľská krajina tohtoročného kontinentálneho krasokorčuliarskeho šampionátu sa nádejala, že v Lyone bude stáť na najvyššom stupni aj Francúz, ale Brian Joubert nedokázal zopakovať Budapešť 2004. Naopak, zasa o stupienok klesol: z druhého na tretie miesto.
Tromfnúť Rusov čo len v jednej zo štyroch kategórií je stále skôr výnimka ako pravidlo. Na posledných desiatich šampionátoch sa to podarilo len štyrikrát. Moskva vzala štvoritý úspech ako samozrejmosť. Teraz ju zaujíma to, či ho jej krasokorčuliari dosiahnu aj vo februári v Turíne. Dejiny zimných olympiád zatiaľ nič také neknihujú.
Ruskí či predtým sovietski krasokorčuliari získali na olympiádach 21 zlatých medailí, ale ani jedna z nich nie je zo súťaže žien. Teraz však má Irinu Sluckú. Pravda, na jazyk sa derú dve poznámky. Prvá: malo ju aj pred štyrmi rokmi (skončila druhá). A druhá: ženská súťaž na olympiádach sa v poslednom období tradične končí prekvapením.
Sluckej siedme európske zlato má historickú hodnotu. Aby ju anály evidovali na rovnakom poschodí ako Nórku Sonju Henieovú či Nemku Katarinu Wittovú, ktoré v Lyone už počtom kontinentálnych titulov pretromfla, potrebuje získať olympijský primát. V Turíne má vzhľadom na vek (28 rokov) poslednú šancu.
Jevgenij Pľuščenko, v Salt Lake City 2002 podobne druhý ako Slucká, sa zatiaľ z ľadu nezberá. "Mám len 23 rokov. Myslím si, že môžem dokorčuľovať až do budúcej olympiády," odvetil na priamu otázku v turínskom rozhovore pre sovietsky denník Sport-Ekspress.-
V Lyone rozšíril zbierku európskych primátov na päť presne toľko ich získal aj Slovák Ondrej Nepela. Viac ich majú len hviezdy dávnej minulosti: Švéd Ulrich Salchow (9) a Rakúšania Karl Schäfer (8) a Willy Boeckl (6). Keby Petrohradčan naozaj vydržal až do Vancouveru 2010, v optimálnom prípade by Salchowa mohol dostihnúť.
To by nesmel mať toľko zdravotných problémov ako v poslednom období. Aj v Lyone sa po voľnej jazde sťažoval na nedoliečenú chrípku: "V závere som dýchal ako ryba, ktorú vylovili z ľadu a hodili na breh." Napriek tomu potvrdil jedinečné skokanské aj interpretačné schopnosti, o triedu vyššie ako u jeho mladých európskych sokov.
Tí si to uvedomujú, ale neznižujú ciele. "Keby mi niekto v Turíne núkal striebro či bronz, neberiem ho, chcem zlato," vyjadril sa pre Neue Zürcher Zeitung Švajčiar Stéphane Lambiel, úradujúci majster sveta, v Lyone druhý. K nemu a Joubertovi pribudnú na olympiáde Pľuščenkovi zámorskí súperi: Američania Weir, Lysacek, Kanaďan Buttle, Japonci Takahaši a Oda.
Nikto z kvarteta európskych šampiónov si nemôže byť pred ZOH istý víťazstvom. Najmenej tanečníci Navková s Kostomarovom. "Ich lyonské víťazstvo nebolo prijaté tak jednoznačne ako tri ďalšie," priznal ruský športový denník Sport-Ekspress a citoval Peizeratovu partnerku z páru olympijských šampiónov 2002 Marinu Anisinovú: "Ja by som dala na prvé miesto Litovčanov Drobiazkovú a Vanagasa." Krasokorčuľovanie zmenilo systém rozhodovania, ale navždy ostane športom s dávkou subjektívnosti.
Ruské štvorúspechy na ME
Rok Mesto Muži Ženy Dvojice Tance
1997 Paríž Urmanov Slucká Jeľcovová- Buškov Griščuková - Platov
1998 Miláno Jagudin Butyrská Brežnaja - Sicharulidze Griščuková - Platov
1999 Praha Jagudin Butyrská Petrovová - Tichonov Krylovová - Ovsiannikov
2003 Malmö Pľuščenko Slucká Toťmianinová - Marinin Lobačevová- Averbuch
2005 Turín Pľuščenko Slucká Toťmianinová - Marinin Navková - Kostomarov
2006 Lyon Pľuščenko Slucká Toťmianinová - Marinin Navková - Kostomarov