Čo sa dá vyzdvihnúť na fakultách, ktoré sa neumiestnili v prvej šestke?
"Otvorenú a priateľskú atmosféru na City University, najlepšie počítačové vybavenie a rýchly internet voľne prístupný na chodbách na Fakulte ekonomiky na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre, profesionálny a zároveň ľudský prístup pedagógov na Ekonomickej fakulte na technickej univerzite v Košiciach.
Čo by mali fakulty na základe testovania zmeniť?
"Mnohé fakulty by sa mali zamyslieť nad rozšírením svojho počítačového vybavenia. Na školách stále prevláda kvantita nad kvalitou, teória pred praktickým využitím. V budúcnosti sa musí výrazne zvýšiť záujem škôl podporovať štúdium a pobyt študentov v zahraničí. Čo najviac predmetov by malo byť voliteľných aj v cudzích jazykoch. A na ich výučbu treba učiteľov."
Myslíte si, že existuje súvislosť medzi študijnými výsledkami absolventov a úspechom v testoch?
"Vzťah medzi študijnými výsledkami a úspechom v testovaní nie je až taký výrazný, ako by mnohí očakávali. Študijný priemer hovorí viac o konštantnom výkone pri príprave na vyučovanie a skúšky, nie o schopnostiach študenta."
Je študijný priemer dôležitý pre budúcich zamestnávateľov?
"Áno je, lebo predpokladajú, že ten, kto svedomito pristupoval k štúdiu, bude zodpovedný a pracovitý aj v zamestnaní."
Súčasťou testu boli aj otázky, v ktorých oblastiach chcú budúci absolventi najčastejšie pracovať. Ako to dopadlo?
"Chcú pracovať najčastejšie v oblasti marketingu, účtovníctva, auditu, IT, obchodu, personalistiky, ale aj v neziskovom sektore."
Aký nástupný plat si predstavujú?
"Kým väčšine budúcich absolventov na východe Slovenska by stačil plat na úrovni 12 - 17-tisíc korún, budúci absolventi v Bratislave očakávajú nástupný plat približne o 30 percent vyšší."
Sú takéto platy reálne?
"Väčšina budúcich absolventov sa správa racionálne."
(mip)