Poškodený plynovod v juhoruskom Severnom Osetsku. FOTO - REUTERS |
K haváriám, ktoré v noci na nedeľu zapríčinili prerušenie dodávok zemného plynu a elektriny z Ruska do Gruzínska a Arménska, prišlo takmer súčasne. Navyše v čase, keď v Zakaukazsku vypukli neobvyklé kruté mrazy. V niektorých častiach Gruzínska hlásia meteorológovia až mínus 30 stupňov. Včera gruzínsky prezident Michail Saakašvili obvinil Rusko zo "sabotáže" a ostro vyzval Moskvu, aby dodávky elektriny a plynu okamžite obnovila. Saakašvili dal najavo, že neverí ruskej verzii o havárii či útoku partizánov.
Podľa ruských vyšetrovateľov išlo najskôr o diverziu organizovanú extrémistickými skupinami, pôsobiacimi na Kaukaze. Tesne pred treťou hodinou ráno v nedeľu vybuchli na hlavnej a rezervnej vetve plynovodu Mozdok Tbilisi dve nálože, každá so silou asi 700-800 gramov TNT. Za niekoľko minút tlak v potrubí klesol tak, že ruské ministerstvo pre výnimočné situácie v republike Severné Osetsko muselo plynovod zatvoriť. Do oblasti vysokohorského pohraničného priechodu Verchnyj Lars, kde k diverzii došlo, už odišli špecialisti. Likvidácia následkov havárie bude však trvať najmenej 100 hodín.
K ďalšej havárii došlo na elektrickej rozvodni v ruskej republike Karačevo Čerkesii, odkiaľ prúdi do Gruzínska ruská elektrina predstavujúca 6 percent z celkových gruzínskych potrieb. Teraz boli dodávky zastavené a zatiaľ nie je jasné, kde k poškodeniu vedenia prišlo. Podľa predstaviteľov ruského energetického monopolu RAO JES jedna z hlavných podpier explodovala, ale nie je jasné prečo. Situácia s elektrinou je kritická tiež preto, že Gruzínsko prestalo dostávať energiu z Arménska, ktoré obmedzilo jej výrobu pre výbuch na plynovode.
Podľa gruzínskeho prezidenta je nepravdepodobné, že by zároveň došlo k niekoľkým haváriám, navyše v čase, keď Gruzínsko postihli najväčšie mrazy za posledných 15 rokov. "Nie prvý raz sme počuli od ruských oficiálnych predstaviteľov, že nám vypnú plyn, že elektrická sieť sa môže zrútiť a my v krutej zime zmrzneme," vyhlásil Saakašvili. "Včera to bola Ukrajina, dnes Gruzínsko, zajtra to môže postihnúť kohokoľvek, komu Rusko predáva plyn a elektrinu," povedal prezident v rozhovore pre agentúru Reuters. Vedenie ruského Gazpromu vyjadrilo údiv nad slovami prezidenta a vyzvalo ho, aby problém nepolitizoval. Gruzínsko už rokuje o náhradných dodávkach energie s Azerbajdžanom a Iránom. Zatiaľ boli zatvorené všetky školy a v Tbilisi sa tvoria veľké rady pred predajňami s plynovými bombami. Zásoby plynu stačili Gruzínsku do nedeľňajšieho večera.
Podľa odborníkov môže táto kríza urýchliť skončenie energetickej závislosti Tbilisi od Moskvy. Spory medzi obidvoma krajinami vzhľadom na pobyt ruských vojenských základní v Zakaukazsku a ruských mierových jednotiek v separatistických republikách Južné Osetsko a Abcházsko sa v roku 2004 veľmi vyostrili.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME