Ekumenická bohoslužba v Liptovskom Mikuláši bola plná smútku. Prišlo na ňu takmer štyristo ľudí, ktorí svojou účasťou chceli vzdať hold 42 vojakom, čo zahynuli cestou z mierovej misie. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Takmer 400 ľudí si včera na ekumenickej bohoslužbe uctilo pamiatku obetí štvrtkovej leteckej tragédie, pri ktorej zahynulo 42 ľudí. Na omši v Liptovskom Mikuláši sa zúčastnili cirkevní hodnostári, prezident Gašparovič, predseda parlamentu Hrušovský a premiér Dzurinda.
"Možno to ani nie je náhoda, že si chceme práve teraz pripomenúť tých, ktorí už nie sú medzi nami," povedal prezident. "Možno to nie je náhoda, že prichádzali práve z krajiny, kde náboženstvo nepozná toleranciu, kde si predstavitelia cirkví odmietajú pomáhať. Boli to vojaci, ktorí sa tešili na svojich blízkych po úspešnom splnení ťažkej misie v mierových silách KFOR. Zahynuli po tom, ako splnili úlohu pri zabezpečení mieru a pokoja v ťažko skúšanom Kosove a za to im patrí vďaka. Nedá mi v tejto chvíli nepoložiť otázku. Prečo muselo k tejto tragédii dôjsť? Prečo musia ľudia umierať, ak chcú, aby bol na svete pokoj a mier. Prečo museli ísť naši muži a ženy dávať pozor do Kosova, aby sa ľudia nevraždili? Nie je to aj preto, že sa ľudia upriamujú veľmi na materiálne potreby?
Nie je to preto, že zabúdame na hrôzy druhej svetovej vojny a dnes počúvame najvyššieho štátnika, ktorý hovorí o inom štáte, že ho treba vymazať z mapy. Na tieto veci nesmieme zabudnúť, nech nám Boh pomáha," povedal v smútočnom príhovore v Kostole svätého Mikuláša prezident Gašparovič.
Pozostalým sa prihovorili aj banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž a biskup Východného dištriktu evanjelickej cirkvi Igor Mišina. Obidvaja duchovní zdôraznili, že svet potrebuje mier a odpustenie.
"Ten, kto túto tragédiu dopustil, ju nedopustil preto, že by boli vojaci a ich rodiny hriešnejší. Stala sa preto, aby sme sa spamätali. Aby sme sa opäť učili láske a vernosti k Bohu," povedal Mišina.
Predseda parlamentu Hrušovský považuje nehodu za nešťastie pre celé Slovensko a vzdal hold všetkým, vrátane rodín pozostalých.
"Je to strašná katastrofa. Myslíme na tých, čo zomreli a najlepším spôsobom slúžili vlasti, ale dnes ešte o trochu viac myslíme na pozostalých obetí," povedal premiér Dzurinda.