Mám 78 rokov a chcela by som napísať závet. Neviem ale, ako to má vyzerať. Všetci dnes píšu na počítačoch, ja by som to však musela napísať rukou, píšem ešte čitateľne. Musím v závete aj odôvodňovať, prečo komu čo porúčam? A ako je to s podpisom? Počula som, že musím ísť k notárovi a vziať si so sebou aj dvoch svedkov. Koľko korún sa za to platí?
A. H., Žilina
Poslednú vôľu, teda závet, môžete spísať rôznym spôsobom. Môžete ho spísať sama, v tom prípade musí byť napísaný aj podpísaný vlastnou rukou, pričom váš podpis nemusí byť notársky overený. Takisto nie je potrebné, aby ste vlastnoručný závet podpísali pred svedkami.
Aby bol závet platný, musí obsahovať deň, mesiac a rok, kedy bol spísaný. Tieto údaje by mali byť uvedené nad vaším podpisom. Je vhodné, ak sa podpíšete celým svojím menom.
Dôležitou obsahovou časťou závetu je, samozrejme, ustanovenie dedičov v celku, pomernej časti alebo konkrétnych vecí (kto čo dostane). Odôvodňovať, prečo komu odkazujte akú časť vášho majetku, nemusíte. Pri písaní závetu si však treba uvedomiť, že potomkom náleží zo zákona stanovený minimálny podiel na dedičstve. Neplnoletým potomkom musíte odkázať minimálne toľko, koľko by im pripadlo v prípade dedenia zo zákona, plnoletým aspoň polovicu ich dedičského podielu zo zákona. Ak máte napríklad dve plnoleté deti, podľa zákona by dedili každý jednu polovicu. V závete im však musíte poručiť aspoň jednu štvrtinu z majetku, ktorý je predmetom závetu. Pokiaľ nechcete, aby vaše deti získali váš majetok, musíte ich vydediť. To možno urobiť buď samostatným písomným vyhlásením - listinou o vydedení (musí mať rovnaké náležitosti ako posledná vôľa) a musí v nej byť uvedený dôvod vydedenia. Vydediť svojho potomka môžete iba zo stanovených dôvodov (tie musia byť v závete uvedené): neposkytol vám potrebnú pomoc v starobe, chorobe alebo iných závažných prípadoch v rozpore s dobrými mravmi, trvalo o vás neprejavoval naozajstný záujem, ktorý by ako potomok prejavovať mal, bol odsúdený za úmyselný trestný čin najmenej na jeden rok odňatia slobody, trvalo viedol neusporiadaný život. V prípade, že spíšete závet vlastnou rukou, mali by ste niekoho upozorniť, kde sa závet nachádza a že ste ho vôbec napísali. Totiž, ak sa v prípade vašej smrti závet nenájde, dedičské konanie prebehne tak, akoby závet neexistoval. A ak sa neskôr aj nájde, nárok dediča, ktorému ste odkázali svoj majetok v závete, sa premlčuje uplynutím 3-ročnej premlčacej doby. Tá začína plynúť dňom právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa skončilo dedičské konanie, konajúce sa bez toho, aby sa vedelo o existencii vami spísaného závetu.
Poslednú vôľu môžete spísať aj inou písomnou formou - na počítači, písacom stroji, ale v tom prípade musíte váš závet vlastnoručne podpísať pred dvoma svedkami (musia tam byť spolu) a výslovne sa prejaviť, že listina obsahuje vašu poslednú vôľu. Svedkami môžu byť iba osoby, ktoré sú spôsobilé na právne úkony. Svedkami nemôžu byť nevidomí, nepočujúci a nemí ľudia, ľudia, čo nepoznajú jazyk, v ktorom sa prejav vôle robí, a ľudia, ktorí majú podľa závetu dediť. Svedkovia svojím podpisom potvrdia, že za ich súčasnej prítomnosti ste závet vlastnoručne podpísali a zároveň ste pred nimi prejavili, že listina predstavuje vašu poslednú vôľu. Výhodou je závet spísať u notára, kde si nemusíte vziať so sebou aj svedkov - notár bude totiž osoba, ktorá osvedčí vašu vôľu do notárskeho zápisu. V takomto prípade síce musíte zaplatiť za spísanie závetu notársky poplatok, ktorý je 800 korún plus DPH (ak je notár jej platiteľom), no na druhej strane sa váš závet vedie v centrálnom registri závetov a v prípade, ak by aj nik z vašich blízkych nevedel, že ste závet spísali, notár, ktorý bude prejednávať dedičstvo, vyhľadaním v registri zistí, že váš závet existuje, a tým sa vyhnete možnosti, že by sa vaša posledná vôľa nezrealizovala.