Mnohí ľudia z môjho okolia chodia v tomto období na lyžovačku do Vysokých Tatier. Tatry sú významným symbolom slovenskej prírody, ale ja som tam ešte nebol. Všetci slovenskí priatelia ma však sústavne do Tatier posielajú a keď mi ich opisujú, vždy to hovoria s hrdosťou. Cítim, že Slováci Tatry milujú a som si istý, že ich nádhernú scenériu by som si rovnako zamiloval aj ja. Ale muselo by to byť v lete, pretože nelyžujem.
"Naučím ťa lyžovať," navrhol mi kamarát. Ja na to: "Viem sa lyžovať, kedysi som bol náruživý lyžiar, ale nechce sa mi." "A kde si sa lyžoval?" pýtajú sa ma, zrejme nepredpokladajú, že v Japonsku. Pravdepodobne kvôli obrazu Japonska ako technologicky vyspelej, husto zaľudnenej krajiny, kde sú všade iba mestá s mrakodrapmi a hustá premávka, alebo kvôli poznaniu skôr tropických ázijských krajín.
Možno budete prekvapení, ale až sedemdesiat percent povrchu Japonska tvoria hory. Najvyššou je hora Fuji (3776 m), ktorá je symbolom Japonska. Firma Fuji film a mnohé ďalšie, ktoré majú v názve Fuji sú pomenované práve podľa tejto hory. Rovnako to, myslím, funguje na Slovensku s Tatrami - banka, mlieko, auto, hotely, reštaurácie - ich názvy sú zrejme inšpirované týmto pohorím.
Hora Fuji je v zime zasnežená, ale nie je to lyžiarsky terén. V Japonsku však máme vyše štyristo lyžiarskych stredísk, z toho väčšina je na severe krajiny. V posledných rokoch bolo snehu málo, ale tohtoročná nádielka je aj v Japonsku štedrá. Až príliš, čo spôsobilo vážne problémy. Od decembra do januára napadali v niektorých oblastiach tri metre snehu a teploty klesli na 10 až 15 stupňov pod nulou. V jednej oblasti bolo 8. januára mínus 22 stupňov. Len pre zaujímavosť, rekordným mrazom zaznamenaným v Japonsku bolo mínus 41 stupňov na ostrove Hokaido.
Je teda pochopiteľné, že lyžovanie a snowboarding sú v Japonsku hlavnými zimnými športmi. Mnohí Japonci však snívajú o lyžovačke v Alpách, vo Whistler v Kanade alebo v iných rajoch zimných športov. Dôvodom je odlišná kvalita snehu. Veľmi vlhké podnebie Japonska a veľké teplotné výkyvy sú totiž dôvodom, že japonský sneh je vodnatý a ťažký.
Čoskoro sú tu zimné olympijské hry v Turíne. Ako viete, Japonsko bolo hostiteľskou krajinou olympiád dvakrát. V roku 1972 to bolo mesto Sapporo (na ostrove Hokaido), v roku 1998 Nagano (ostrov Honšú). Toto mesto bolo v histórii zimných olympiád najjužnejšie položeným, čo si vyžiadalo nemalé úsilie na udržanie dobrých snehových podmienok. Na bežkárskej dráhe vraj bolo treba položiť medzi zem a vrstvu snehu izoláciu, aby sa sneh počas dňa neroztopil. Prečo potom vybrali Nagano za hostiteľské mesto zimných olympijských hier?
Byť hostiteľským mestom a krajinou olympiády má iste závažnejšie pozadie, ako je iba kvalita snehu. Rozdiely v kvalite snehu tu a v Japonsku sú zrejmé. Na Slovensku je sneh niekedy taký sypký, že sa z neho nedá spraviť guľa. Keď ho vyhodíte do vzduchu, ľahučko v ňom víri a padá potichu na zem ako prášok. Je to nádherné a môžem to obdivovať dokonca aj v Bratislave. Ktovie, aký je sneh v Tatrách? Je ešte krajší a práškovitejší?
Autor: MASAHIKO