Čínska ekonomika si vlani polepšila o 9,8 percenta, pôvodné prognózy boli o štyri desatiny nižšie. Štatistický úrad totiž podnodnotil produkciu služieb. (Letecký pohľad na nové obchodné štvrte v Šanghaji) ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP
PRAHA - Čína a India by už o 20 rokov mohli určovať vývoj svetovej ekonomiky. Doterajšie veľmoci - USA, Európa a Japonsko by však tvrdý čínsky tlak mohli pocítiť už o niekoľko rokov. Za 30 rokov by sa Európa mohla prepadnúť zo súčasnej pozície najväčšej svetovej ekonomiky až na tretie miesto za USA a Čínu. Vyplýva to z prognózy investičnej banky Morgan Stanley, ktorú zverejnil server Patria Plus.
Svetovému hospodárstvu stále dominuje veľká trojka z tradičnej priemyselnej éry čiže USA spolu s Európou a Japonskom. Ázijské tigre však dosahujú oveľa lepšie výsledky a ich podiel na svetovom ekonomickom raste neustále stúpa.
Vysoký rast a silnejúca mena
Analytici Morgan Stanley vypracovali prognózu vývoja svetovej ekonomiky na nasledujúce tri desaťročia. Predpokladajú, že ekonomika USA bude rásť v priemere tri percentá ročne. Európe a Japonsku sa bude dariť o niečo menej. Ich hrubý domáci produkt, čiže celková produkcia tovarov a služieb, sa ročne má zvyšovať len o dve percentá. Čínska ekonomika by podľa analytikov mala rásť dvaapolkrát rýchlejšie ako americká. HDP najľudnatejšej krajiny sveta má stúpať každý rok o priemerných sedem percent. Indii prognózujú analytici o percento menej. Popri vysokom ekonomickom raste sa obom krajinám budú postupne zhodnocovať meny, čo ich ešte viac priblíži k ekonomickej úrovni bohatého Západu. Investičná banke Morgan Stanley očakáva, že americká ekonomika predstihne v roku 2012 svojho európskeho rivala. O tri roky neskôr by sa Čína mala dostať pred Japonsko. V roku 2025 by však už mala Čína zo všetkých krajín prispievať k rastu svetového hospodárstva najviac. Tamojšia ekonomika by mala byť dvakrát väčšia než japonská.
V roku 2033 Čína podľa Morgan Stanley prekoná veľkosť európskej ekonomiky a stane sa druhou najväčšou na svete. O dva roky neskôr by mala k svetovému rastu prispievať viac než USA a Európa spolu. V tom istom roku by sa Indii podarilo predstihnúť Japonsko.
India namiesto Číny?
Analýza Morgan Stanley výrazne závisí od toho, či sa ich predpoklady naplnia. Čínske hospodárstvo sa totiž môže o niekoľko rokov spomaliť. Naopak tradičné ekonomiky môžu zažiť nový boom vyvolaný rozvojom informačných technológií. Ázijským gigantom by sa miesto Číny pokojne mohla stať aj India, pokiaľ by okrem služieb začala rozvíjať aj priemysel. Do vývoja svetového hospodárstva môže prehovoriť takisto Rusko i stredná a východná Európa. Tieto možnosti však analytici americkej investičnej banky považujú za menej pravdepodobné.
Rastúci význam Číny je podľa serveru Patria vidieť už teraz, a to napríklad z raketovo stúpajúcich cien niektorých surovín, po ktorých je v Ázii dopyt. Kvôli Číne narastá aj nerovnováha vo svetovom obchode. "Pokiaľ sú predpoklady stimulácie budúceho vývoja blízko pravde, zvyšok sveta má len niekoľko rokov, než skutočne pocíti tlak čínskeho rastu," uviedla Patria.
(čtk, ľja)
Čínska produkcia zaplavuje trh USA
PEKING - Čína dosiahla vlani rekordný prebytok zahraničného obchodu so Spojenými štátmi americkými. Kladný rozdiel medzi vývozom a dovozom z USA stúpol medziročne skoro o polovicu na 114,2 miliardy amerických dolárov. Informoval o tom Čínsky štatistický úrad. Vlani Čína vyviezla do USA tovary a služby za 162,9 miliardy dolárov. Dovoz zo Spojených štátov predstavoval 48,7 miliardy dolárov. Obchodná výmena sa minulý rok prehĺbila, keď stúpol export aj import.
Podľa štatistických údajov USA mala Čína so Spojenými štátmi vlani v prvých 11 mesiacoch prebytok až 182 miliárd dolárov. Príčinou veľkých nezrovnalostí v štatistike čínskeho zahraničného obchodu je skutočnosť, že USA berú dovoz z Hong Kongu ako súčasť dovozu z Číny. Peking to však považuje za neobjektívne, keďže Čína nezískava nič z pridanej hodnoty v Hong Kongu pri vývoze cez toto územie. V zahraničnom obchode s Hong Kongom Čína dosiahla v roku 2005 prebytok 112,3 miliardy dolárov.
(sita, reuters)