Mužská časť chirurgického lôžkového oddelenia v breznianskej nemocnici je dočasne zatvorená, personál robí dezinfekciu. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Primár chirurgie Pavel Mráz hovorí, že oddelenie zavreli pre nedostatok personálu a nutnú dezinfekciu. "Hospitalizovali sme pacienta s chirurgickým ochorením. Mal príznaky kožného ochorenia, ktoré bolo nákazlivé pre ostatných pacientov aj personál," povedal. Oddelenie začne fungovať asi o dva týždne.
Pacienti na okolitých oddeleniach o svrabe vôbec nevedeli, oficiálne sa o ňom zatiaľ nedozvedela ani vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Viera Morihladková. Hygienička hovorí, že za 27 rokov jej praxe ide o prvý prípad svrabu na lôžkovom oddelení v nemocnici. "Pracovníčka nemocnice z Brezna sa pýtala na otázky hygieny, ale zatiaľ nás oficiálne o svrabe neinformovali. Možno je už list na ceste," povedala.
Liečenie je dosť zložité najmä preto, že pacienti sa po zlepšení často vrátia do práce. Hygienici hovoria, že svrab sa často vracia. Šéfka regionálnych hygienikov Eleonóra Fabiánová tvrdí, že svrab nie je len chorobou chudobných ako v minulosti. "Svrab môžu dostať náhodne aj nóbl ľudia, nie je to len choroba bezdomovcov."
Pred rokom mali epidémiu svrabu v Česku. Neprenášala sa už len medzi pacientmi a personálom, ale personál nakazil i kolegov. Známy je aj častejší výskyt svrabu napríklad v Nórsku.
Slovenské štatistiky hovoria, že za ostatné dva roky evidovali viac ako 2600 prípadov nákazy svrabom. Zachytávajú však iba nahlásené prípady. Nie všade si lekári plnia oznamovaciu povinnosť. DANIEL VRAŽDA
Čo je svrabSvrab je infekčné prenosné ochorenie spôsobené roztočom zákožkou svrabovou. Samičky zákožky sú voľným okom neviditeľné. Prenikajú pod kožu, živia sa lymfou a vyvŕtavajú asi 0,5 až 2 centimetre dlhé chodbičky, v ktorých kladú vajíčka. V mieste, kde parazit začal vŕtať, je na povrchu kože vidieť drobný červený pupenec. Zákožka sa zdržiava na vlhkých a teplých miestach. Ochorieť môže ktokoľvek, stačí len kontakt s chorým. Inkubačná lehota je väčšinou jeden až dva týždne.