Ali Suliman ako atentátnik Chalid (vľavo) a Kais Nashef ako jeho spolupracovník Said vo filme Paradise Now. FOTO - MOVIEWEB.COM |
Said a Chalid majú po dvadsiatke, sú to veľkí fešáci a o dva dni sa z nich majú stať samovražední atentátnici. Ich misia sa však skomplikuje kvôli izraelským vojakom a premení sa na zmes zmätkov, výčitiek svedomia a obvinení zo zrady. To všetko vyvrcholí prekvapujúcim záverom, ktorý ukáže, kto je a kto nie je schopný zostať verný svojim ideálom.
To je v skratke obsah filmu Paradise Now režiséra Hanyho Abu Assada. V pondelok zaň dostal v Los Angeles Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film. V Izraeli tým nadšení neboli, film totiž považujú za propagáciu terorizmu a pýtajú sa, či by svet ocenil filmy ukazujúce prípravy na teroristické útoky v Madride, Londýne či Bagdade. Ľudskoprávne organizácie však oponujú, že film je veľký počin a v čase strachu z terorizmu ukazuje aj jeho iný rozmer - ten ľudský. Kritici tohto názoru sa zasa pýtajú, prečo nikto neukazuje ľudský rozmer obetí terorizmu.
Izraelské nezávislé kiná neváhali a zaradili Paradise Now do programu. V stredu prišli do telavivskej Cinematheque hlavne mladí ľudia. Občas sa aj smiali, napríklad pri scéne, keď jeden z nádejných samovrahov číta do kamery svoj siahodlhý mučenícky prejav a po niekoľkých minútach mu kameraman povie, že kamera nebežala. Ticho bolo pri scénach ukazujúcich izraelské vojenské akcie v Nábuluse, kde sa film odohrával aj nakrúcal.
Práve okupácia je podľa Hanyho Abu Assada dôvodom, prečo sa mladí Palestínčania dávajú najímať ako samovražední atentátnici. Hoci ide o pomerne prekonaný názor, Assad s ním šikovne pracuje vo svojom filme. "Je to totálna beznádej, čo ich vedie k atentátom. Život, ktorý žijú, je sám osebe smrťou," povedal Assad agentúre AFP. Jeho postavy sa utápajú v rečiach o tom, ako nič nemá zmysel a jediným východiskom je smrť.
Jedinou výnimkou je Saidova láska Suha, ktorej otec bol "martýrom". Paradoxne, ona hovorí, že samovražedná misia je hlúposť.
Assad venoval veľkú časť filmu podrobnému opisu prípravy atentátnika na útok. Said a Chalid sa oholia, aby nevyzerali príliš arabsky, oblečú sa do slušných šiat, opášu sa výbušninou a stále sa monotónne modlia. Doma sa rozlúčia, akoby sa nič nedialo, a vydajú sa k izraelskému checkpointu.
Podľa odborníkov na terorizmus, ktorých citovali izraelské médiá, je film v týchto pasážach pomerne naivný. Podľa nich je napríklad nemožné, aby v dnešných časoch išli atentátnici bez mobilných telefónov a jeden druhému sa stratili.
Izraelčanov však pobúrilo niečo iné. Úvodník denníka Jerusalem Post sa pýta, či si tí, čo film ocenili, uvedomujú, že podporili film, čo sa snaží ukázať ľudskú tvár masových vrahov.
Film nezaujal ani samotných Palestínčanov. Podľa agentúry AP členovia teroristických skupín povedali, že samovražední atentátnici nikdy neváhajú a film Paradise Now, ktorý ukazuje pochybnosti "martýrov", klame a škodí palestínskej veci.