V júni minulého roku predstavitelia spoločnosti Apple ohlásili, že od roku 2006 upravia svoje stolové počítače tak, aby používali procesory Intel. Rovnaká zmena čaká i notebooky. Apple po rokoch spolupráce odchádza od procesorovej architektúry IBM Power a na počítačoch s logom nahryznutého jablka sa objavia nápisy Intel a Leap Ahead (Skok vpred).
Apple vs. tradičné PC
Prevádzkovať operačný systém Mac OS X na obyčajnom PC nie je nič nemožné. Ak sa uspokojíte s nižším výkonom a emuláciou, stačí ak si pod Linuxom alebo Windows sprevádzkujete softvér PEAR PC (http://pearpc.sourceforge.net/about.html) a pod ním MAC OS X nainštalujete. Ak si chcete vychutnať výkon na plné obrátky, môžete si na internete vyhľadať novú verziu MAC OS X určenú pre procesory Intel, ku ktorej existujú desiatky návodov, ako ju sprevádzkovať v plnej kráse na obyčajnom počítači. Pokiaľ bude situácia rovnaká i s aplikačnými softvérmi, Apple bude musieť pre Európu a Áziu ponúknuť okrem tradícií, legendy a nablýskaného dizajnu aj iné devízy. Počítače platformy Intel od iných výrobcov sú podstatne lacnejšie, ako od Apple. Kým v USA predstavuje Apple istú tradíciu v segmente osobných počítačov, vo zvyšku sveta je v tom kus prestíže a vlastností, ktoré grafikom a hudobníkom platforma PC nevedela ponúknuť. Rozdiely sa však vytrácajú a tak je otázne aká je budúcnosť.
Rozhodujúci krok vyžaduje zmeny
Aby bolo možné staré procesory vymeniť za nové, Apple a vývojári softvéru musia zvládnuť mnohé výzvy. Procesor nemožno osadiť do súčasných modelov bez zmien. Do dizajnovo prestížnych skríň Apple je potrebné vložiť nové základné dosky, ktoré sú takmer zhodné s tými, ktoré sú v bežných počítačoch. Tie však treba vyvinúť, otestovať a doplniť o prvky, ktoré budú Apple odlišovať od obyčajného PC.
Pre začiatok to bude ich základná výbava a ochranné mechanizmy, ktoré majú zabrániť tomu, aby si z obyčajného PC mohol každý urobiť Macintosh, čas však ukáže ako intenzívne sa uniformita v konštrukcii prejaví. Mnoho práce majú aj vývojári operačného systému Mac OS X a aplikácií. Na to, aby bežali na nových procesoroch v plnom výkone je potrebné, aby ich programátori upravili na novú platformu. V spoločnosti Apple pracovalo 3800 vývojárov na operačnom systéme Mac OS X Tiger pre Intel, ostatní vývojári softvéru pre Macintosh budú musieť zapracovať, aby ich aplikácie bežali i na nových modeloch. Je teda zrejmé, že ponuka rýchlo bežiacich aplikácií pre nové systémy bude spočiatku obmedzená.
Rozhodujúca je ziskovosť
Za hlavný dôvod rozhodnutia zmeniť základnú platformu uviedol Apple nedostupnosť mobilných procesorov architektúry Power, ktoré by pri notebookoch dokázali ponúknuť konkurencieschopný výkon pri nízkej spotrebe. Používatelia vyžadujú mobilitu bez kompromisov a tú už architektúra Power nedokázala ponúknuť. Príčin však bude viacero, o čom svedčí fakt, že Apple sa rozhodol pre tento krok už dávno. Nový operačný systém Mac OS X Tiger bol totiž už pred niekoľkými rokmi súčasne vyvíjaný i pre novú platformu Intel.
Za všetkým však stojí ekonomika a tak sú v konkurenčnom prostredí tlaky nemalé. Tak ako IBM odpredalo svoju počítačovú divíziu čínskej firme Lenovo s lacnejšou výrobou a reštriktívnym manažmentom, rovnako sa neľahkej situácii musia podriadiť i ostatní výrobcovia. Čím sú komponenty, diely, rozširujúce moduly a príslušenstvo masovejšie vyrábané, tým vyššia je pravdepodobnosť, že výrobné náklady budú nižšie. Uniformita hrá v IT dôležitú úlohu. Je iba otázkou času, kedy sa výroba ostatných značiek počítačov presunie do Ázie - skôr či neskôr.
Ak sa Apple otvorí, vzrastie softvérová kriminalita
Je pravdepodobné, že otvorením platformy Apple softvérová kriminalita vzrastie. Kým niektorí možno siahnu po legálnom softvéri a nepovoleným spôsobom ho sprevádzkujú na bežnom PC aby získali "lacný Apple Macintosh", iní budú využívať dostupnosť softvérových titulov. S narastajúcim podielom na trhu (čo je zámerom Apple) úzko súvisí i nárast dostupnosti, odbornosti okolia a tým i pirátstva. Očakávať je možné i plagiátorstvo lacných zostáv s rovnakým dizajnom, avšak s útrobami klasického PC. Podobnú situáciu má možnosť sledovať manažment Apple Computers v prípade hudobných prehrávačov iPod. Nie je však vylúčené, že Apple môže svoj operačný systém sprístupniť i pre iných výrobcov PC. Na internete sa objavili informácie o údajnom záujme amerického Dell o možnosti distribúcie svojich PC so systémov Mac OS X - obe strany však prípadné rokovania dementovali.
Autor: PC.SME.SK