
Európska atlétka roku 2001 Rakúšanka Stephanie Grafová. FOTO – ARCHÍV
Najúspešnejšími atlétmi 32-ročnej histórie halových majstrovstiev Európy je dvojica veľkých postáv kráľovnej športov. Medzi mužmi dominuje ukrajinský dvojnásobný olympijský víťaz z roku 1972 Valerij Borzov so siedmimi zlatými medailami z najkratšieho šprintu a medzi ženami Češka Helena Fibingerová s ôsmimi titulmi vo vrhu guľou. Z ešte stále aktívnych atlétov má na konte najviac prvenstiev – štyri – nemecká diaľkarka Heike Drechslerová, šampionát vo Viedni však vynecháva.
Spomedzi 601 prihlásených účastníkov šampionátu v metropole na modrom Dunaji má najbohatšiu medailovú zbierku britský prekážkar Colin Jackson s troma zlatými a jednou striebornou. Tridsaťpäťročný veterán na prahu pravdepodobne poslednej sezóny vyslovil pred novinármi nádej, že so zlatom z Viedne a z otvorených majstrovstiev Európy v Mníchove by sa mu lúčilo oveľa príjemnejšie. V Cardiffe žijúci Brit má vo svojej vitríne 18 medailí z OH, MS a ME. Mimochodom, Jackson na majstrovstvách Európy pod strechou neštartoval od svojho dvojnásobného víťazstva na 60 m a 60 m prekážok v roku 1994 v Paríži. Po včerajšom tréningu na otázku, ako je spokojný s podmienkami v hale, lakonicky odpovedal: „Päť prekážok je päť prekážok, všade. Dôležité je, že som zase stopercentne zdravý. Svalové problémy a zranenie achilovky sú, chvalabohu, za mnou.“
Rakúski organizátori sú presvedčení, že hviezdou ich šampionátu bude 28-ročná rodáčka z Korutánska Stephanie Grafová. „Som v takej forme, že môžem reálne pomýšľať na prekonanie svetového rekordu na 800 metrov,“ neskrývala sebavedomie európska šampiónka z roku 2000, strieborná z olympiády v Sydney a vlaňajších MS. Rekord má hodnotu 1:56,40 min a vytvorila ho ešte v roku 1988 práve v hale Ferryho Dusiku pretekárka bývalej NDR Christina Wachtelová. Za najväčšiu súperku považuje Steffi o tri roky mladšiu Slovinku Jolandu Čeplakovú, ktorá si v tejto halovej sezóne zlepšila svoj najlepší výkon z otvoreného štadióna o 1,53 sekundy na 1:57,18. Grafovej maximom je 1:56,85 z tohto roku. Rakúšanka sa na preteky teší, tvrdí, že rola favoritky ju menej tlačí ako pred dvoma rokmi na európskom šampionáte v belgickom Gente. „Niekedy mám pocit, že mi viedenská dráha v hale Ferryho Dusiku patrí. Domáce prostredie je určite výhodou. Spolieham sa najmä na podporu divákov,“ povedala Grafová.
Dnes udelia jedinú zlatú medailu v päťboji žien, v piatkovom programe sú inak len kvalifikácie a rozbehy. Medzi štrnástimi viacbojárkami je prekvapujúca víťazka vlaňajších majstrovstiev sveta v Edmontone, 23-ročná Ruska Jelena Prochorovová. Aj na včerajšej tlačovej besede musela odpovedať na tisíckrát opakovanú otázku – ako by sa zachovala, keby bola v pozícii Francúzky Eunice Barberovej, ktorá na kanadských MS na vedúcej pozícii v guli trikrát prešliapla. „Rozhodne by som v poslednom pokuse z miesta hodila aspoň tri metre. Francúzska dievčina to s riskom prehnala,“ s úsmevom prehodila pohľadná blondína, ktorá v tomto roku dosiahla v päťboji 4514 bodov a je si istá, že takýto sumár bude stačiť na viedenské zlato. Prochorovová súťaží v hale veľmi rada. „Súťaž je vždy spestrením náročného a niekedy nudného tréningu.“ Na otázku chystaných prize money za európsky rekord sa opäť usmiala. „Prvenstvo je tiež veľmi interesantné.“
Autor: PETER ŠEFRÁNEK, Viedeň