BRUSEL - Český eurokomisár Vladimír Špidla je presvedčený, že nie je dôvod, aby staré členské krajiny dva roky po rozšírení ďalej bránili občanom z nových krajín hľadať si prácu bez obmedzenia. Jeho názor však nezdieľajú niektorí ďalší komisári, predovšetkým z krajín, kde sa najviac boja pracovnej sily z "východu".
Teraz dva roky po rozšírení sa chystá komisia zaujať stanovisko, ktoré však členské krajiny nemusia rešpektovať. Pozíciu komisie určí Špidlova správa, ktorú predloží vo februári. Aká bude, je pre rozpory v komisii otázkou. Podľa Špidlovej hovorkyne Kathariny von Schnurbein správu vypracujú na základe štatistických údajov, ktoré najlepšie ilustrujú situáciu na európskom pracovnom trhu po rozšírení o nových členov.
Nikto z trojice "odvážnych" (Írsko, Veľká Británia a Švédsko) neľutuje svoj krok otvoriť trhy, ale v mnohých európskych krajinách so slabým ekonomickým rastom strach z lacnej avšak kvalifikovanej pracovnej sily skôr rastie.
Téme voľného pohybu osôb príliš nepomáha, že únii tento polrok predsedá Rakúsko.
Jeho veľvyslanec pri EÚ Gregor Woschnagg pred pár dňami v Bruseli povedal, že otvorenie rakúskeho trhu práce by viedlo k jeho zrúteniu. Zruinovať by ho mala príliš lacná pracovná sila z Česka a Slovenska.
Podobne ako Rakúsko bude na obmedzení trvať aj Nemecko, kde si nová vláda toto stanovisko zapísala priamo do koaličnej zmluvy.
Zrušenie všetkých obmedzení včera dôrazne požadovala skupina európskych poslancov z nových členských krajín vrátane Moniky Beňovej a v deklarácii požadovali otvorenie pracovného trhu. "Európska komisia vyhlásila rok 2006 za európsky rok pracovnej mobility.
Napriek tomu práve v tejto oblasti väčšina starých krajín na reštrikciách trvá, hoci skúsenosti ukázali, že úplne neoprávnene," uviedol český europoslanec Libor Rouček.