Iránsky prezident Ahmadínedžád sa rozhodol, že CNN odpustí nepresný preklad jeho slov na tlačovke, na ktorej sedela aj najznámejšia tvár tejto stanice, Christiane Amanpourová. FOTO - REUTERS, SITA/AP |
il veľkorysosť a zrušil výnos, podľa ktorého mala CNN skončiť v Iráne.
"Činnosť televíznej stanice musí byť obnovená, pretože sa už ospravedlnila," vyhlásil prezident. "Domnievame sa, že dnešný svet potrebuje namiesto arzenálu zbraní masového ničenia logiku, mravnosť, spravodlivosť a duchovnosť, a veľký národ Iránu k tomu smeruje," píše sa v dokumente, ktorý na príkaz Ahmadínedžáda vydala jeho tlačová služba.
Spravodajská CNN skutočne spravila chybu, keď 14. januára pri priamom prenose z tlačovej konferencie Ahmadínedžada preložili jeho slová "Irán má právo na civilné využívanie jadrovej energetiky," do angličtiny ako: "Irán má právo na výrobu jadrových zbraní." Po škandále, ktorý skončil napriek ospravedlneniam CNN výnosom iránskeho ministerstva kultúry zakázať činnosť televízie v Iráne, sa do veci vložil Ahmadínedžád.
Nejde o prvý prejav zmierlivosti prezidenta v posledných dňoch. Po ostrých slovných útokoch proti Izraelu a Spojeným štátom sa Teherán teraz snaží obnoviť rozhovory o jadrovom programe a zabrániť tak, aby sa ich jadrovým programom zaoberala Bezpečnostná rada OSN. Včera iránske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo "európsku trojku" (Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia), aby sa vrátili za rokovací stôl a pokračovali v prerokúvaní iránskej atómovej problematiky "diplomatickým jazykom."
Ide o reakciu na posledný tvrdý postoj "trojky" vyjadrený na schôdzke v Berlíne minulý štvrtok a hroziaci odovzdaním celej veci Bezpečnostnej rade. Londýn však včera pripustil, že to tak ešte stále nemusí skončiť.
Proti takému postoju opäť vystúpilo Rusko, ktoré varovalo pred prípadným uvalením sankcií na Irán. "Otázka sankcií voči Iránu je zapriahaním voza pred kone. Sankcie nie sú najlepším a jediným riešením problému," vyhlásil minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. "Pamätáme si históriu sankcií proti Iraku a vieme, čím to všetko skončilo." Zároveň ruská strana potvrdila, že Irán stále uvažuje o návrhu Moskvy obohacovať urán na ruskom území, čo by bol pre Spojené štáty prijateľný kompromis.
Rusko včera odložilo školenie iránskych atómových inžinierov pre atómovú elektráreň v iránskom Bušeri. "Kľúč od bušerskej elektrárne je v Rusku," vyhlásil riaditeľ ruského Centra politických výskumov Vladimir Orlov a podčiarkol tak význam Ruska v celom probléme. Kľúčový je aj postoj ďalšieho stáleho člena Bezpečnostnej rady - Číny, pre ktorú je Irán druhým najväčším dodávateľom ropy. Podľa iránskych diplomatických zdrojov im Číňania sľúbili, že akékoľvek hlasovanie o sankciách proti Teheránu budú vetovať.
PRE SME -
PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum