foto
Fedor Matejov, Peter Zajac (eds.): Od iniciatívy k tradícii. Štrukturalizmus v slovenskej literárnej vede od 30. rokov po súčasnosť o Host o Brno 2005
Ak vezmeme do úvahy, že štrukturalisti sa prvý raz kolektívne prezentovali na slavistickom zjazde v Prahe v roku 1929 a slovenský štrukturalizmus sa naplno rozvinul už o dva roky neskôr pod priamym vplyvom Jana Mukařovského, ktorý pôsobil na bratislavskej univerzite, tak antológia je vlastne zákonite výsledkom spolupráce českých a slovenských literárnych vedcov a mapuje celé vývinové obdobie literárnovedného štrukturalizmu na Slovensku.
Zostavovatelia položili na úvod textov programový manifest slovenskej umeleckej a vedeckej avantgardy zo zborníka Áno a Nie (z roku 1938), ktorý je signovaný menami Mikuláš Bakoš a Klement Šimončič. Práve s Bakošovým menom sa spája štrukturalistická metodológia v humanitných vedách na Slovensku, no aj iniciovanie nadrealizmu a avantgardy vôbec.
Slovenský štrukturalizmus sa od svojho začiatku sústreďoval na poetiku literárneho textu, neskôr aj historickú poetiku a v 60. rokoch zásluhou Františka Miku sa v ňom "presadilo štylistické, semioticko-komunikačné chápanie textu".
Úvod zborníka predstavuje fundovaný prierez dejinami slovenského štrukturalizmu, autori v ňom poukazujú na rôzne prepojenia s inonárodnými avantgardami, na ich odlišnosti a rôzne koncepcie, ba niekedy i kontroverzné chápania jeho princípov. Pozornosť venujú všetkým literárnym vedcom rôznych generácií, ktorí zásadným spôsobom ovplyvnili vývin a chápanie slovenského štrukturalizmu; podrobne sa venujú situácii v tejto oblasti aj v medzinárodnom kontexte.
Štrukturalizmus na Slovensku mal svoje vzostupy i pády, chvály i odmietanie, jeho základné princípy sa však využívajú a používajú dodnes, preto sa "štrukturalizmus stal z iniciatívy tradíciou".
Antológia zahŕňa práce Mikuláša Bakoša, Klementa Šimončiča, Igora Hrušovského, Stanislava Šmatláka, Oskára Čepana, Milana Hamadu, Viliama Turčányho, Milana Šútovca, Petra Zajaca, Valéra Mikulu, Tomáša Horvátha a ďalších.
Vyše dve desiatky textov z historického rámca šesťdesiatich rokov sú rozdelené do troch okruhov, a tak sa v zborníku možno stretnúť s veľkou rozmanitosťou žánrovou, tematickou i chronologickou, čo zostavovatelia považujú za potenciálnu záruku zaujímavosti a čitateľnosti tejto antológie.
Autor: GABRIELA RAKÚSOVÁ(Autorka je literárna kritička)