
Ďalšie hniezdo teroristov?
Po Strednej Ázii už ani Kaukaz nemôže Rusko s istotou označovať za sféru svojho mocenského vplyvu. Kampaň proti terorizmu doviedla amerických vojakov až do Gruzínska. Prezident Eduard Ševardnadze požiadal USA o pomoc v boji proti ozbrojencom v horskom údolí Pankisi na hranici s Čečenskom. Washington vyhovel - v Gruzínsku je momentálne päť vojenských poradcov a v najbližšom čase sem dorazí 200 až 300 príslušníkov U.S. Army.
Rusko záležitosť pozorne sleduje, i keď reaguje zatiaľ mierne - podľa hovorcu úradu ruskej vlády Alexeja Volkova sa len potvrdzuje to, čo Rusko tvrdí už dávno - totiž, že na Kaukaze je základňa medzinárodného terorizmu.
Vzťahy Moskvy s Tbilisi sú roky napäté. Tbilisi tvrdí, že Rusi podporovali abcházskych separatistov. Vojna v Abcházsku nič nevyriešila - „výsledkom“ bola prítomnosť ruského mierového zboru na zvrchovanom území Gruzínskej republiky.
Naposledy došlo k ostrej diplomatickej prestrelke vlani v októbri po tom, ako neznáme lietadlá ostreľovali dve gruzínske dediny v oblasti Chodorského priesmyku. Ševardnadze tvrdil, že prileteli z Ruska - Moskva to poprela. „Znamená to, že by sme mali vyhlásiť vojnu?“, povedal vtedy novinárom Ševardnadze.
Gruzínsko bolo nepriamym účastníkom druhej vojny v Čečensku v roku 1999. Poskytlo útočisko tisíckam utečencov, ktorí prenikli cez hory z územia uzavretého ruskou armádou. Touto cestou ušlo z Čečenska aj mnoho bojovníkov. Rusko i USA sa zhodujú v tom, že medzi nimi sú teroristi z al-Káidy. Rusko navyše v minulosti Gruzínsko priamo obvinilo z pomoci čečenským teroristom.
Tým, že sa Tbilisi obrátilo na Washington, len potvrdilo, že nemá dôveru v ruské návrhy ovládnutia nekontrolovanej situácie okolo údolia Pankisi. Túto oblasť vláda nemá pod kontrolou - a chce ju obnoviť s pomocou amerických, nie ruských vojakov (už v prípade Abcházska žiadala márne o nahradenie ruských zborov jednotkami OSN).
Pre Američanov to bude prvý - i keď len nepriamy - kontakt s vojenským umením bojovníkov z Čečenska. Ich nasadenie v priamom boji sa nepredpokladá. Budú pôsobiť pri výcviku, podobne ako na Filipínach, kde pomáhajú pri príprave vládnych vojsk proti oddielom teroristov Abú Sajjáfa.
Na americké protiteroristické posily reagovali už aj predstavitelia nezávislého Čečenska vrátane prezidenta Aslana Maschadova. Ponúkli Washingtonu svoju pomoc. A Maschadov opäť pripomenul, že je pripravený na mierové rokovania s Moskvou bez predošlých podmienok.