Začiatkom októbra vycestovali dvaja slovenskí poslanci SMK do Bieloruska na kongres demokratickej opozície, ktorá si tam zvolila lídra do prezidentských volieb.
Pred rokom zase slovenskí europoslanci presadili, aby Sacharovu cenu Európskeho parlamentu získala Bieloruská asociácia novinárov.
"Slovensko aj vzhľadom na skúsenosti spred roka 1998 veľmi dobre rozumie našim problémom a snaží sa na ne na pôde Európskej únie upozorňovať," povedal SME Anatolij Lebeďko, jeden z bieloruských opozičných lídrov.
Naše ministerstvo zahraničia sa netají svojím postojom. "Sme znepokojení rastom represívnych krokov bieloruských orgánov proti demokratickým silám, mimovládnym organizáciám a neštátnym masmédiám," napísalo vo svojom stanovisku.
Hovorca ministerstva Juraj Tomaga povedal, že Slovensko vyzvalo vedenie Bieloruska, aby prezidentské voľby v marci boli slobodné a spravodlivé. Na rozvoj vzťahov medzi Bieloruskom a Európskou úniou je "základnou podmienkou aj demokratizácia krajiny", povedal Tomaga.
O Slovensku a Bielorusku hovoril aj šéf ruskej tajnej služby FSB Nikolaj Patrušev vlani v máji, keď vyhlásil, že v Bratislave sa mal pripravovať prevrat proti Lukašenkovi. Slovensko oficiálne protestovalo.
Podľa informácií SME mal Patrušev na mysli bežné stretnutia predstaviteľov americkej organizácie Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI), čo má pre región vo východnej Európy sídlo práve v Bratislave.
Patruševov prejav a posledné incidenty týkajúce sa ľudí z nadácie Pontis môžu podľa Martina Bútoru naznačovať prítomnosť agentov zahraničných tajných služieb na Slovensku. "Je to veľmi vážny signál, ktorý by sme ako krajina nemali tolerovať. Inak si ďalšie represívne režimy a ich tajné služby budú myslieť, že môžu beztrestne operovať týmto spôsobom na území členskej krajiny Európskej únie." (rek)