Zhromaždenie Slovenskej pospolitosti v Černovej. Vedľa Mariána Kotlebu stojí vedúci Jednoty mládeže Slovenska Slavomír Jančok. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Jednota mládeže Slovenska, ktorú polícia zaradila medzi pravicovo-extrémistické hnutia, dostala od ministerstva školstva granty v hodnote približne 130-tisíc korún. "Získali sme tri dotácie - dve boli na bežné výdavky a jedna na kapitálové výdavky, ktoré boli použité na výpočtovú techniku. Ostatné peniaze boli využité na distribúciu časopisu a v roku 2004 aj na tlač časopisu Nástup. Zvyšné peniaze išli na výdavky spojené s akciami, ktoré robila naša organizácia," hovorí vedúci Jednoty mládeže Slavomír Jančok.
Ministerstvo školstva tvrdí, že tých, čo žiadajú o grant, dôkladne preverujú. "Podkladom na udelenie grantu je spôsob registrácie, stanovy inštitúcie, a sprievodné stanoviská - posudky iných organizácií," povedala hovorkyňa ministerstva školstva Monika Murová.
Za Jednotu mládeže sa zaručila rímsko-katolícka cirkev Hurbanovo a Brezová pod Bradlom, mestský úrad Bánovce nad Bebravou a obec Hronský Beňadik. "Na základe posudkov sme nemali dôvod predpokladať, že v ich aktivitách sa skrýva extrémizmus," hovorí Murová s tým, že od júla minulého roku zmenila organizácia na internete stanovy.
Jednota mládeže spolupracovala so Slovenskou pospolitosťou, ktorej členovia chodia v uniformách pripomínajúcich hlinkovu gardu a vedie ju trestne stíhaný Marián Kotleba. Šéf Jednoty mládeže Jančok isté ideologické prepojenie priznáva. "Od júla minulého roku sme sa zúčastnili na spoločných akciách," hovorí Jančok, ktorý verejne napadol oprávnenosť policajného zásahu proti Slovenskej pospolitosti v Modre v októbri minulý rok. "Po organizačnej stránke sme výraznejšie spolupracovali na troch akciách."
Isté prepojenie Jančok pripúšťa aj so Slovenskou národnou jednotou, za ktorú kandidoval na post župana v košickom kraji.
Najvyšším orgánom Jednoty mládeže je Konferencia, ktorá sa minulý rok zišla pri príležitosti spomienky na Vojtecha Tuku a na mučenícku smrť Matúša Černáka. Historik Dušan Kováč označuje Tuku i Černáka za germanofilov, ktorí jednoznačne podporovali Hitlerove myšlienky nacionálneho socializmu a boli aktívnymi členmi Hlinkovej strany. Tuka preložil do slovenčiny fašistickú "bibliu" Mein Kampf, a to bez súhlasu Adolfa Hitlera. Odkazy na tieto osobnosti v aktivitách mládežníckej organizácie "jednoznačne dokazujú, že sa hlásia k ideám nacizmu", myslí si Kováč.
"Problémy s touto inštitúciou sme prvý raz zaznamenali koncom roka, keď sa o nej objavila zmienka v materiáli ministerstva vnútra. Grant sme chceli odobrať, ale právny systém to, žiaľ, nedovoľuje," hovorí Murová. "Vzniknutú situáciu považujeme za dôsledok rastúceho extrémizmu, ktorý sa zintenzívnil predovšetkým v posledných mesiacoch minulý rok."
Kontrola na poskytovanie dotácií na ministerstve školstva sa podľa Murovej sprísni. Uvítali by však užšiu spoluprácu s ministerstvom vnútra, ktoré by ich malo informovať o extrémistických mládežníckych organizáciách.
(mip)