Monitory doteraz sledoval operačný dôstojník, ktorý mal však i inú prácu, a tak sa trestná činnosť vyhľadávala na archivovaných záznamoch až potom, ako incident niekto nahlásil. Náčelník mestskej polície František Ország hovorí, že tak sa systém často míňal účinkom, pretože "pokiaľ záber kamery na miesto incidentu nikto nepriblížil, býval problém s identifikáciou páchateľa". Policajti tiež často nezasiahli bezprostredne po čine.
Plánujú zamestnať šesť telesne postihnutých na polovičný úväzok, ktorí by sa pri sledovaní kamier striedali. Policajti zasa budú môcť viac času tráviť priamo v uliciach. "Pozerať niekoľko hodín na monitor je dosť náročné na oči, zdravotne postihnutí preto nesmú mať problémy so zrakom a sledovať obrazovku budú môcť len niekoľko hodín denne," povedal Országh. Mesačne si tak privyrobia aspoň 4500 korún. Za prácu cez víkendy a v noci dostanú príplatky. "Ak sa osvedčia a práca sa im bude páčiť, zamestnanie by mali získať minimálne na tri roky," hovorí Országh.
Zriadenie pracoviska pre zdravotne postihnutých obyvateľov ešte musia schváliť mestskí poslanci a viaceré úrady. Ak všetko pôjde bez zdržaní, policajti predpokladajú, že nových kolegov privítajú už o dva mesiace.
(mp)