Pondelok, 30. marec, 2020 | Meniny má Vieroslava

Narodeniny umenia: rádiové darčeky a internetová párty

Pred deväťdesiatimi rokmi, počas prvej svetovej vojny, sa otvoril v Curychu Cabaret Voltaire a stal sa miestom zrodu umeleckého hnutia dada a Ars Acustica. Obe priniesli do umenia nové idey, hravosť. O štyri dekády neskôr vzniká umelecké hnutie Fluxus, .

Z Malej koncertnej sály Slovenského rozhlasu v Bratislave dnes od pol desiatej večer v medzinárodnom vysielaní začnú obdarúvať poslucháčov v rámci osláv narodenín umenia aj slovenskí umelci - Michal Murin a Michal Snopko v performancii Helmafrodit. FOTO - ARCHÍV SRO

Pred deväťdesiatimi rokmi, počas prvej svetovej vojny, sa otvoril v Curychu Cabaret Voltaire a stal sa miestom zrodu umeleckého hnutia dada a Ars Acustica. Obe priniesli do umenia nové idey, hravosť. O štyri dekády neskôr vzniká umelecké hnutie Fluxus, ktoré sa k dadaizmu priamo hlási, svojím stieraním rozdielov medzi umením a bežným životom.

K Fluxu patril aj Robert Filliou, ktorý 17. januára 1963 vyhlásil, že umenie sa zrodilo presne pred milión rokmi, keď ktosi vhodil suchú špongiu do vedra s vodou. Odvtedy sa v tento deň oficiálne oslavujú narodeniny umenia. Najskôr iba vo fluxovej komunite, po smrti Fillioua v roku 1987 postupne medzi nadšencami na celom svete. V roku 1999 rakúske ORF-Kunstradio začalo s pravidelným medzinárodným projektom oslavy narodenín v podobe darčeka šíriaceho sa éterom a prístupného všetkým, čo si v pravý čas naladia ten správny kanál. Pred šiestimi rokmi sa medzi gratulantov zo Slovenska ako prvá zaradila umelecká dvojica Lengow & Heyermears (Michal Murin, Jozef Cseres). Svoj rádioartový projekt vpustili do vysielania Kunstradia cez internet z Nových Zámkov.

Vlani začala s mohutným medzinárodným projektom skupina verejnoprávnych rozhlasových staníc existujúca pod Európskou vysielacou úniou (EBU). Na druhom ročníku EBU Ars Acustica - Arts Birthday Party 2006 s podtitulkom Trans DADA Express, venovanom 90. výročiu dadaizmu, sa po prvýkrát zúčastní aj Slovenský rozhlas.

Zvukové darčeky začne rádio Devín posielať o siedmej večer v programe venovanom židovskej hudbe a literatúre. Pre EBU sa začne vysielať až o 21.30 h, keď sa naživo odprezentuje domáci projekt literárno-hudobnej skupiny Živý dôkaz (zoskupenie okolo vydavateľa Kolomana Kertésza Bagalu -Silvester Lavrík, Laco Kerata, Vlado Janček, Karol D. Horváth), svojská kombinácia poézie s experimentálnou basgitarovou hudbou v podaní formácie Nové tvary, "rock" - izácia radiosignálov mimozemskými indivíduami (Michal Murin, Michal Snopko). Duo RGB Noise ponúkne "farebný klavír digitálnej doby a subjektivizáciu hluku", experimentálny elektronický projekt na témy čičmianskych melódií odprezentuje Musica Slovaca (Stano Palúch, Igor Jančár, Michal Lichý).

Paralelnú narodeninovú párty oslavujúcu sviatok zrodu umenia pripravilo v Bratislave združenie A4. Akcia nazvaná Dovi,dopo,dopi!, ktorá sa v A4 - nultom priestore na Námestí SNP začína o ôsmej večer, je spojením troch jubileí. Okrem umenia a dadaizmu sa bude oslavovať aj druhý rok pôsobenia združenia v tomto priestore (ktorý môže byť posledným, lebo ministerstvo kultúry zatiaľ ako majiteľ budovy stále nekonkretizovalo svoje zámery a zmluva o prenájme vyprší v marci tento rok). Naživo a zadarmo tu bude dnes večer umenie obdarúvať "Hudba kvetov", už kultová česká oldskúl-elektro skupina Magnetik, či nefalšovaná dadaistická lo-fi audiovideo inštalácia.

Všetci záujemcovia, ktorí nebudú môcť prísť osobne, si môžu celý medzinárodný projekt vypočuť aj na oficiálnej stránke www.artbirthday.net . Informácie o samostatnom programe Slovenského rozhlasu nájdete na www.radioart.sk .

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 2. Staráte sa o chorého člena rodiny? Na toto máte nárok
 3. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 4. Upracte si v právnych záležitostiach, advokáti poradia zadarmo
 5. Bude dobre!
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 7. "Škoda riskovať!"
 8. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 9. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 10. Nestarnú, ale dozrievajú
 1. Bude dobre!
 2. V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí
 3. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 4. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 5. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 6. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 7. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 8. Férová nadácia O2 dá 50 000 EUR na online vzdelávanie
 9. EUBA predlžuje termín podávania prihlášok do 15. apríla 2020
 10. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 42 603
 2. "Škoda riskovať!" 16 046
 3. Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári 13 835
 4. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 12 146
 5. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 11 981
 6. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 11 684
 7. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 559
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 10 072
 9. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 415
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 9 155