Víťazné gesto Francúza Raphaela Poiréeho po decembrovom triumfe vo vytrvalostných pretekoch na 20 km v rakúskom Hochfilzene. Včera v Ruhpoldingu skončil v stíhacích pretekoch druhý za Nemcom Röschom o jedinú desatinu sekundy a udržal si priebežné prvé miesto v SP. FOTO - REUTERS |
Z olympijskej drámy so štyrmi dejstvami urobil Nór Ole Einar Björndalen pred štyrmi rokmi v Salt Lake City predstavenie jedného herca. V Soldier Hollow bol nezastaviteľný. Vyhral všetky tri individuálne disciplíny a ako finišman zlatej nórskej štafety zavŕšil svoju víťaznú púť. A to ešte stihol súťažiť aj v klasickom bežeckom lyžovaní (na korčuliarskej tridsiatke dobehol šiesty). "Chcel som zvládnuť všetky tri preteky, ale že z toho budú tri zlaté. To ma ani nenapadlo," tvrdil spokojný nórsky hrdina, ktorý bude jedným z najväčších favoritov aj blížiacej sa turínskej olympiády. Hoci má o štyri roky viac, stále je schopný vyhrávať. Na vlaňajších MS v rakúskom Hochfilzene získal opäť štyri zlaté a stihol si pripísať už i prvenstvo v aktuálnej sezóne (vo švédskom Östersunde).
Björndalen absolvoval len prvé dve kolá SP. Osrblie, Oberhof i Ruhpolding vynechal, no napriek tomu sa až do včera držal v priebežnom poradí v najlepšej desiatke. Vďaka tomu, že vo všetkých štyroch tohtoročných vystúpeniach skončil v prvej päťke. Ak bude v Turíne v plnej forme, môže zopakovať husársky kúsok spred štyroch rokov.
Jeho najväčším rivalom by okrem silných Nemcov či krajanov Andresena s Hanevoldom mal byť vedúci pretekár SP Raphael Poirée. Hoci je malý Francúz už šesťnásobným majstrom sveta, pod piatimi kruhmi ešte nezvíťazil. V Salt Lake City sa musel uspokojiť so striebrom zo stíhacích pretekov a bronzom zo štafety. "Musím ešte popracovať na mentálnej stránke a technike streľby. Sú to detaily, ale v Turíne môžu znamenať veľmi veľa," tvrdí otec malej Emmy, o ktorú sa počas sezóny starajú v Nórsku jej starí rodičia. Jeho nórska manželka Liv Grete si včera v Ruhpoldingu pripísala v stíhačke 22. víťazstvo vo Svetovom pohári.
Líderkou SP medzi ženami je Nemka Katie Wilhelmová, z prvenstva sa v tejto sezóne tešila i jej krajanka Martina Glagowová i najskúsenejšia Uschi Dislová. Tridsaťpäťročná Uschi, ktorú doma pre schopnosť ísť vždy na doraz nazvali Turbo-Disl, pôjde na svoju piatu a poslednú olympiádu. "Možno je to i moja posledná sezóna. O to viac chcem to zlato, veď zatiaľ som sa na ZOH dočkala len striebra a bronzu," tvrdí večne vysmiata Dislová.
Nemky by mali zviesť najväčší súboj s Ruskami. Práve súboj týchto dvoch veľmocí je najväčším lákadlom posledných ročníkov SP. Hoci na najvyšší stupeň sa dokážu vyšplhať aj iné biatlonistky. V Osrblí i v Hochfilzene sa to podarilo Švédke Anne Carin Olofssonovej, v Ruhpoldingu okrem spomínanej Poiréeovej sa tešila i Francúzka Sandrine Baillyová. Všetky dúfajú, že história poslednej olympiády, kde Nemecko vyhralo tri zo štyroch disciplín, sa už opakovať nebude.
Pripravil
RASTISLAV HRÍBIK