Evidovaní nezamestnaní budú musieť vynaložiť na získanie práce viac aktivity. Zvýšiť šancu nájsť si zamestnanie im majú pomôcť aj rekvalifikačné kurzy. Počítačové zručnosti môžu zadarmo nadobudnúť aj v Cik-cak centre na Jiráskovej ulici Bratislave. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Evidovaní nezamestnaní už nemôžu sociálnym úradom ako dôkaz, že si hľadajú prácu, predkladať opakovane potvrdenie od jedného zamestnávateľa. Ak im aj dá rovnaká firma ďalšie potvrdenie, môžu ho úradu predložiť najmenej mesiac po predchádzajúcom potvrdení. Hovorí to vyhláška ministerstva práce účinná od 1. januára.
V skutočnosti sa to týka všetkých, ktorí úrad práce navštevujú raz za týždeň, čiže dlhodobo nezamestnaných, alebo raz za dva týždne, teda kratšie nezamestnaných, ktorí sa nerekvalifikujú ani sa nezúčastňujú na aktivačných prácach či absolventskej praxi.
Mária Veliká z úradu práce v Lučenci tvrdí, že snahu nájsť si prácu dokazovali nezamestnaní "veľakrát formálne", teda že žiadosti o zamestnanie si "len rozmnožili a pravidelne si ich dávali od zamestnávateľa potvrdzovať". Úrad teda nemohol posúdiť, do akej miery si niekto naozaj prácu hľadá. "Je zrejmé, že predloženie dvoch či troch potvrdení v jednom mesiaci od toho istého zamestnávateľa je len kamuflovaním snahy o nájdenie si zamestnania," povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko.
Hovorkyňa úradu vo Zvolene Erika Pulišová povedala, že po novom uchádzač o zamestnanie "musí vyvinúť viac aktivity", keď musí osloviť viacerých zamestnávateľov. Na druhej strane však získa lepší prehľad o aktuálnom trhu práce a zvýši na ňom svoju umiestniteľnosť, myslí si.
Asi najmenej starostí nezamestnaní budú mať, ak žiadosť pošlú poštou, čo však niečo stojí. Vtedy im ju úrad uzná, ak ju doložia poštovým podacím lístkom.
Žiadosť o prijatie, ktorú nejakej firme či živnostníkovi nezamestnaný podal osobne, úrad ako pokus zamestnať sa uzná len vtedy, ak na nej bude dátum prevzatia a podpis osoby oprávnenej na prevzatie. Lýdia Ondrušová z úradu vo Vranove nad Topľou však hovorí, že veľakrát sa na personálne oddelenie podniku nezamestnaní ani nedostali. "Máte výrobné podniky, kde sa dostanete po bránu."
Pulišová pripomína, že idúc za nejakým zamestnávateľom, treba mať dva exempláre žiadosti. Jeden tam uchádzač nechá, druhý si dá potvrdiť pre úrad práce. Inak nemá ako doložiť, že si prácu hľadal.
Poslednou z možností, ktoré prichádzajú do úvahy, je žiadosť odoslať elektronickou poštou (e-mailom). JOZEF ČAVOJEC
Aktívne formy osobného vyhľadávania zamestnania
* žiadosť o prijatie do pracovného pomeru predložená alebo zaslaná zamestnávateľovi na základe preukázateľne vyhľadaného voľného pracovného miesta (takého, ktoré nejaký zamestnávateľ nahlásil úradu práce) v informačných, poradenských alebo sprostredkovateľských systémoch o pracovných príležitostiach (na internete či v printových médiách),
* doklad o preukázaní osobného hľadania zamestnania (Potvrdenie o hľadaní zamestnania pre účely ÚPSVaR),
* potvrdenie o prevzatí žiadosti o vydanie oprávnenia na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti (živnostenského listu) s dátumom jej prevzatia,
* preukázateľné konanie vo veci začatia poskytovania osobnej asistencie,
* preukázateľné konanie vo veci začatia poskytovania pracovnej asistencie,
* žiadosť o sprostredkovanie zamestnania predložená alebo zaslaná tomu, kto zamestnanie sprostredkúva za peniaze,
* žiadosť o prijatie do zamestnania predložená alebo zaslaná agentúre dočasného zamestnávania. (joč)