Najviac - 35 percent detí sa zraní doma. O dve percentá menej detí utrpí úraz na športovisku. Na cestách sa zraní 13 pecent detí. ILUSTAČNÉ FOTO - TASR
Ministerstvo zdravotníctva píše, že najčastejšie sa doma zrania deti, ženy z domácnosti, starší občania a hendikepovaní ľudia, "teda sociálne slabšie skupiny".
Seniori a zdravotne postihnutí totiž v domácnosti trávia viac času ako ekonomicky aktívni ľudia.
Kým napríklad na cestách deti utrpia 13 percent poranení, doma až 35, čo je viac aj ako na športoviskách (33 percent). Podľa záchranára Samuela Hruškoviča z Rescue team Slovakia, za to zväčša môžu rodičia, pretože na deti nedávajú dostatočný pozor. "Starší súrodenci by nemali sami dozerať na mladšieho, riziko úrazu mladšieho súrodenca je v takomto prípade pomerne vysoké," hovorí.
"Nemalou skupinou úrazov sú aj násilné činy a prípady týrania detí, ktorých počet na Slovensku rastie," povedala zástupkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku Darina Sedláková. Dodala, že zo štatistík vyplýva, že u detí a mládeže sú "úrazy na prvom mieste v úmrtnosti a trvalých následkoch na zdraví", no v minulosti sa im nevenovalo mnoho pozornosti.
Sociologička Zuzana Kusá hovorí, že "v chudobných preplnených domácnostiach, kde sa deti hrávajú v kuchyni, pretože inde sa nekúri a možno to je jediná miestnosť", sa veľa úrazov stane napríklad oparením alebo porezaním.
Ročne na následky úrazov u nás zomrie asi 120 detí do 14 rokov. V prepočte na 100-tisíc detí to predstavuje zhruba 11 smrteľných úrazov, čo je viac ako vo väčšine krajín Európskej únie. (joč)
Smrteľné úrazy detí do 14 rokov na 100-tisíc detí v EÚ
krajina miera úrazovosti
Lotyšsko 23,5
Estónsko 22,6
Litva 21,0
Slovensko 10,5
Poľsko 9,2
Portugalsko 9,0
Česko 8,5
Maďarsko 8,1
Grécko 7,9
Belgicko 7,4
Slovinsko 7,4
Írsko 6,7
Francúzsko 6,7
Španielsko 6,5
Rakúsko 6,3
Luxembursko 6,0
Dánsko 5,4
Nemecko 5,3
Fínsko 5,0
Holandsko 4,7
Taliansko 4,6
Veľká Británia 4,2
Švédsko 3,8
Malta 2,2
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva. Údaje sú v percentách