Európska komisia koncom týždňa zverejnila hodnotenie, podľa ktorého len severské krajiny, Švajčiarsko a Nemecko, držia s USA krok. "Ak to tak bude pokračovať, nikdy sa Európe nepodarí preklenúť priepasť, ktorá nás v tejto oblastí delí od USA," povedal včera hovorca komisie Gregor Kreuzhuber a zdôraznil, že inovácie sú cesty k väčšiemu ekonomickému rastu, a teda vzniku nových pracovných miest.
Hlavne nové členské krajiny pokrivkávajú. Česko sa z dvadsaťpäťky umiestnilo až na dvadsiatom mieste. Slovensko je o ďalšie dve priečky nižšie, dvadsiate druhé. "Slovensko je takmer najslabšie v schopnosti prichádzať s novými nápadmi, v inováciách a ich šírení prostredníctvom podnikania," uvádza sa v správe. Za pozitívne komisia označila rast počtu ľudí zamestnaných v oblasti výroby najvyspelejších technológií.
Zlé európske výsledky len ilustrujú skutočnosť, že EÚ do výskumu venuje o tretinu menej než USA a navyše jej začínajú na tomto poli dýchať na päty aj Čína a India. Nielen to, krajiny EÚ často plačú nad zárobkom, lebo novinku nedokážu dobre predať. Ako príklad Kreuzhuber uviedol digitálny prehrávač MP3: vymysleli ho sí ce nemeckí výskumníci, ale miliónové zisky z neho má kalifornský výrobca Apple.