i tohto grantového programu doteraz podarilo len dvakrát. Ide o Medzinárodný festival kultúry nepočujúcich sv. Františka Saleského v Nitre, ktorý organizuje združenie Effeta z Nitry.
Inde sú slovenskí žiadatelia spoluorganizátormi či partnermi. V kategórii jednoročných projektov získalo európsku podporu združenie Burundi z Bratislavy, Asociácia súčasného tanca, Asociácia Divadelná Nitra, Štátny komorný orchester Žilina, združenie Ľudia a voda z Košíc, Univerzitná knižnica Bratislava, STU - Fakulta architektúry, Združenie na záchranu Lietavského hradu či Regionálna rozvojová agentúra Senec-Pezinok.
V kategórii viacročných projektov uspeli Divadelný ústav, Divadlo Astorka Korzo '90, Hudobné centrum Bratislava i Mestské múzeum Bratislava. Grant na vydanie 6 diel prekladovej literatúry dostalo vydateľstvo Kalligram.
Slovenským žiadateľom sa stále príliš nedarí nájsť spolumecenášov pre svoje plány, čo únia požaduje. Zvlášť v posledných dvoch rokoch však ich úspešnosť rastie, čo podľa Zory Jaurovej z Kultúrneho kontaktného bodu tohto programu spôsobuje viacero faktorov. "Vznikajú nové iniciatívy a združenia mladých umelcov, ktorí majú väčšiu odvahu ísť do medzinárodných projektov. Navyše, od roku 2004 sa národnej agentúre programu podarilo presadiť, aby úspešné projekty mohli žiadať o spolufinancovanie z grantového systému ministerstva kultúry."
Ministerstvo kultúry vyčlenilo spomínanú agentúru spod svojej organizačnej štruktúry, dnes ju spravuje Divadelný ústav v Bratislave, čo ju podľa Jaurovej priblížilo kultúrnym operátorom.
Európska komisia vlani podporila spolu 217 projektov celkovo 33 miliónmi euro. Rok 2006 je posledným rokom fungovania Kultúry 2000. Od roku 2007 ju nahradí nový, podobný program. Bližšie informácie sú na adrese: www.ccp.sk. (zu)