FOTO - REUTERS |
PEKING, SOUL - Záhada okolo pobytu severokórejského vodcu Kim Čong-ila pokračuje. V utorok médiá aj diplomatické zdroje informovali, že pancierový vlak s komunistickým lídrom prekročil hranicu do Číny. Kde sa súprava zdržiava a kam mieri, nebolo jasné ani včera.
Severokórejské úrady o pohybe najvyššieho vodcu tradične informujú až po skončení ciest prebiehajúcich v utajení. Peking a Moskva sú jediné metropoly na svete, kde Kima prijmú a dostane sa tam vlakom. Jeho návšteva Ruska v roku 2001 trvala 21 dní, počas ktorých strávil väčšinu času vo vlaku.
Jeden informačný zdroj tvrdil, že Kim smeruje do Ruska. Juhokórejská agentúra Jonhap však včera informovala, že je v Šanghaji, čínskej obchodnej metropole. Ministerstvá zahraničných vecí Ruska aj Číny sa k pobytu Kim Čong-ila odmietli vyjadriť. Juhokórejské úrady sa horúčkovito snažili zistiť, kam sa mysteriózny vodca susedného štátu vydal.
Kim Čong-ilova cesta - nech vedie do Číny, Ruska či oboch štátov - naznačuje, že Severná Kórea je v úzkych a chce o svojej nelichotivej situácii rokovať. Krajina je niekoľko rokov na hranici hladomoru, bez riadnych dodávok pohonných látok a elektrickej energie. Spojené štáty uvalili na Severnú Kóreu a spoločnosti na tento štát napojené prísne ekonomické embargo za pašovanie zbraní, pranie špinavých peňazí a obchod s drogami.
Jedinou zbraňou Pchjongjangu zostáva jadrový program, ktorý sa svetové spoločenstvo snaží zastaviť prostredníctvom šesťstranných rozhovorov. Hlavný americký vyjednávač o severokórejskom jadrovom programe Christopher Hill práve včera začal sériu rokovaní v Tokiu, Soule a Pekingu. Jeho príchod do Ázie urýchlila práve Kimova neočakávaná cesta.
Severná Kórea rozhovory o odzbrojení dlhodobo blokuje nesplniteľnými požiadavkami. Ak je Kim na ceste, chce si zrejme objasniť, či má podporu Číny, rokovať tam o ekonomickej pomoci a študovať trhové reformy.
Kórejský denník Korea Times napísal, že ak Kim navštívil Čínu, jeho cesta súvisí s americkými finančnými sankciami. Podľa experta na severnú kóreu z ústavu pre analýzy obrany Kim potrebuje o sankciách rokovať s Čínou. "Pre Kima je rozhodujúce, na koho stranu sa Čína postaví."
(mch, čtk, reuters)