ca prácu Hwangovej skupiny.
Hwang v roku 2004 oznámil, že sa mu ako prvému podarilo naklonovať ľudské embryo a získať z neho embryonálne kmeňové bunky. Vlani tvrdil, že vytvoril embrylonálne kmeňové bunky z dospelých buniek. Tým vraj získal vďaka zlúčeniu dedičného materiálu z kožných buniek pacientov a vaječných buniek anonymných darkýň pre každého pacienta konkrétnu líniu kmeňových buniek.
Zistilo sa však, že vajíčka z výskumu získal od podriadených a výsledky sfalšoval. Vytvorenie špecifických buniek "šitých na mieru" jednotlivým pacientom by znamenal vedecký prielom. Mohli liečiť závažné ochorenia bez toho, aby ich imunitný systém danej osoby vylúčil.
Komisia jednako potvrdila naklonovanie chrta Snuppyho, o ktorom Hwang informoval vlani v auguste a časopis Time to označil za najúžasnejší objav roku. Klonovanie psov je mimoriadne ťažké. K vzniku embrya psa použil kožné, teda telesné bunky. Líšia sa od zárodočných (spermií a vajíčok) bez jadra tým, že plnia v tele špecifické úlohy. "Juhokórejčania sa naučili prenášať jadrá telesných buniek. Nedosiahli však rovnaký úspech u ľudí, ako tvrdili," povedal David Winickoff z Kalifornskej univerzity Berkeley.
Hwang sa v dôsledku škandálu v decembri verejne ospravedlnil a odstúpil zo všetkých funkcií. (čtk)