
Ruská žrdkárka Svetlana Feofanovová po svetovom rekorde 474 cm, ktorý utvorila v nedeľu vo francúzskom Liévine. FOTO TASR/AP
Európske atletické halové vyvrcholenie sa vracia do Viedne, kde sa kontinentálne šampionáty v roku 1970 začali. Prvý sa konal v Stadthalle za účasti výprav z 24 krajín. Súčasný 27. ročník bude vo vynovenej hale Ferryho Dusiku. Obohatí ho rekordný počet 46 krajín (dosiaľ Štokholm 1996 - 45). Na poslednú chvíľu sa prihlásilo Albánsko. Z členských štátov Európskej atletickej asociácie (EAA) bude chýbať iba Gibraltár, Lichtenštajnsko a Monako. Kontinentálne halové majstrovstvá mali v rokoch 1970 - 1990 každoročný interval, od ME v Glasgowe ‘90 má dvojročný, lebo v nepárnych rokoch sú svetové šampionáty.
Cyklisticko-atletický stánok
Halu Ferryho Dusiku pomenovali po svetoznámom rakúskom dráhovom cyklistovi, ktorý slávil veľké úspechy v tridsiatych rokoch. Z toho je zrejmé, že športovisko je súčasne velodrómom. Postavili ho v rokoch 1972 - 76, zrekonštruovali v období 1997 - 1999. Štadión je vlastne v areáli Prátra neďaleko chýrneho futbalového stánku Ernsta Happela. Slovenskí atléti halu pre 3600 divákov dobre poznajú, lebo do roku 1997 sa v nej uskutočnilo viacero slovenských šampionátov, keďže u nás do roku 2000 atletická hala nebola.
Cyklistický ovál je 250-metrový, dvestometrová atletická dráha má šesť prúdov, z ktorých sa dva dajú demontovať. Šprintéri majú pripravené dráhy pre osemčlenné pole. Povrch tvorí moderné Mondo Sportflex Super X.
Sedembojársky trhák
Účasť 602 atlétov je tiež rekordná a predovšetkým kvalitná. Halové šampionáty, prirodzene, nikdy nie sú významom totožné s otvorenými. Mnohí atléti súťaže pod strechou neobľubujú, čo sa týka napríklad bežcov, iným zase nezapadajú do koncepcie prípravy na hlavnú sezónu.
Viedeň ale uvidí niektoré skutočné vrcholy.
Predovšetkým sedembojársky súboj sydneyského olympijského víťaza Estónca Erkiho Noola s českými viacbojármi - svetovým desaťbojárskym svetovým rekordérom (9026 bodov) a halovým majstrom sveta Romanom Šebrlem (Lisabon 2001) i trojnásobným majstrom sveta (1997 - 2001) a obhajcom európskeho halového titulu z Gentu 2000 Tomášom Dvořákom.
Veľká domáca nádej, 29-ročná Klagenfurťanka Stephanie Grafová neskrýva snahu prekonať svetový rekord pretekárky niekdajšej NDR Christiny Wachtelovej 1:56,40 min z roku 1988 práve z haly Ferryho Dusiku.
Ambície posunúť najvyšší skok histórie pod strechou bude mať iste aj 21-ročná ruská žrdkárka Svetlana Feofanovová, strieborná medailistka z posledných majstrovstiev sveta v Edmontone 2001, ktorá v tomto mesiaci štyri razy prekonala svetový rekord úradujúcej majsterky sveta Američanky Stacy Dragilovej 470 cm, postupne zo 471 cm na 474 cm. Naposledy pred necelým týždňom vo francúzskom Liévine. Feofanovová vo dvoch priamych súbojoch zdolala Dragilovú.
Úspešná slovenská história
Slovensko bude reprezentovať desať atlétov - výškarky Mária Melová, Diana Lázničková, Renáta Medgyesová, trojskokanka Dana Velďáková, guliari Milan Haborák, Mikuláš Konopka, šprintér Martin Briňarský, štvrtkár Marcel Lopuchovský, polkár Roman Hanzel, výškar Ľuboš Benko. Predovšetkým guliari a Melová majú iste finálové ambície.
V minulosti boli naši atléti práve na HME veľmi úspešní, hoci sa pripravovali v provizórnych podmienkach nafukovacích hál. Míliar Jozef Plachý (1972), diaľkarka Eva Murková (1983), chodec Jozef Pribilinec (1987, 1988) dokonca vystúpili na najvyšší stupeň. Celkove získali Slováci na kontinentálnych šampionátoch pod strechou štyri zlaté, sedem strieborných a štyri bronzové medaily.
Blízkosť Viedne dáva tušiť tiež slovenský fanúšikovský záujem. Pre priaznivcov budú iste zaujímavé ceny - piatok (takmer všetky kvalifikácie aj guľa mužov a výška žien) - 10,17 eura, sobota (viaceré finále aj v guli mužov a výške žien) - 14,53 eura, nedeľa (finálové popoludnie): 14,53 eura, permanentka 29,07 eura.
PETER FUKATSCH