Usporiadať voľby alebo nie? To je otázka, ktorá čoraz viac trápi britského premiéra Tonyho Blaira. Nemá síce parametre hamletovskej otázky „byť či nebyť“, ale mnohí britskí farmári, ktorých stáda zákerná nákaza slintačky a krívačky postihla, sa na tento problém pozerajú s naliehavosťou dánskeho princa. A pridáva sa k nim stále viac ľudí. Novinári aj politici. Z poľnohospodárskeho problému sa stalo na ostrovoch politikum.
Ak sa majú parlamentné voľby konať 3. mája spoločne s voľbami miestnymi, musí ich Blair vyhlásiť najneskôr 5. apríla. Napriek tomu, že tvrdošijne odmieta odpovedať na otázky, ktoré spájajú nákazu a politiku – teda načasovanie volieb, citlivé mikrofóny ho v piatok na summite EÚ v Štokholme nachytali, ako sa práve o tomto probléme rozpráva s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim. Ten sa britského politika spýtal, koľko času mu zostáva na definitívne rozhodnutie. „Desať dní,“ odpovedal Blair.
Politickým problémom sa nákaza krívačky a slintačky stala vďaka labouristom aj konzervatívcom. Tí prví zatiaľ stoja za uskutočnením volieb hlavne preto, aby nepremrhali šancu zopakovať výrazné víťazstvo z posledných volieb. Predvolebné prieskumy to zatiaľ naznačujú. Tí druhí sú za ich odloženie, aby vo voľbách neutrpeli výprask.
Zdroj blízky vláde pre Reuters uviedol, že členovia kabinetu uznali, že rozsah a dosahy nákazy podcenili. Teraz sa predseda vlády rozhodol, že na všetko bude dohliadať osobne, a navštívil najpostihnutejšie oblasti. Opustil dokonca predčasne aj summit Európskej únie v Štokholme a vrátil sa do Veľkej Británie riešiť krízu. Jeho konanie naznačuje, že o uskutočnenie volieb v májovom termíne má veľký záujem.
„Ako sa môžete sústrediť na riešenie krízy, keď budete uprostred volebného boja?“ spýtal sa Michael Ancram z opozičnej konzervatívnej strany. Konzervatívcom by odloženie mohlo pomôcť. Spomalenie hospodárskeho rastu (podľa AFP slintačka a krívačka môže znížiť rast HDP o tri desatiny na dve percentá) a prehĺbenie krízy na vidieku by sa pri voľbách konaných na jeseň mohlo prejaviť výrazným oslabením labouristov.
Blair aj ostatní členovia vlády opakovane pripomínajú, že nákaza sa zatiaľ týka len jedného percenta fariem. Veterinári ale upozorňujú, že šírenie choroby ešte ani zďaleka nie je na konci, ba skôr naopak. Podľa najpesimistickejšieho scenára by museli zlikvidovať na ostrovoch polovicu zo 62 miliónov hospodárskych zvierat. Na porážku bolo zatiaľ určených 525-tisíc zvierat a vláda v sobotu oficiálne povolila ďalšie systematické preventívne zabíjanie zdravých zvierat, ktoré sa nachádzajú v blízkosti chovu postihnutých slintačkou a krívačkou.
Podľa veterinárov je pravdepodobné, že v porovnaní so súčasnym počtom nakazených fariem (včera ich bolo 573) bude v čase volieb takýchto miest desaťnásobne viac. Táto skutočnosť argumenty labouristov, že počet ľudí, ktorých životy nákaza limituje, výrazne oslabuje. Tí opakovane pripomínajú, že miestne voľby, na ktoré je konanie parlamentných naviazané, boli zatiaľ zrušené len dvakrát – počas dvoch svetových vojen.
MAREK CHORVATOVIČ