Filmový Tarzan v bazéne žiaril, no v živote prehrával

Paríž 1924. Hry VIII. olympiády, poznačené úsilím usporiadateľov odčiniť olympijské fiasko spred dvadsiatich rokov, keď športový sviatok organizačne nezvládli. Olympiáda vtedy trvala päť mesiacov a prebiehala v nedôstojných podmienkach Buloňského lesíka,


FOTO – ARCHÍV



kam mnohí zo zúčastnených pre slabú informovanosť ani nestihli prísť včas. Športovci dostávali vtedy za svoje výkony smiešne odmeny (strieborný v hode kladivom František Janda-Suk získal stolný kalendár s teplomerom).

Parížsky reparát však už mal fazónu. Usporiadatelia vyvinuli veľké úsilie, aby vymazali zlý dojem. Prvý raz boli plavecké dráhy rozdelené lanami s navlečeným korkom, premiérovo sa zo športovísk vysielal priamy rozhlasový prenos. Hrdinom hier s piatimi zlatými medailami v priebehu štyroch dní sa stal fínsky bežec Paavo Nurmi, ale takmer rovnakú popularitu si vydobyl 20-ročný americký plavec Johnny Weissmüller.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo vode vždy naplno

Už do Francúzska cestoval Johnny ovenčený slávou, dva roky predtým sa mu totiž ako prvému v histórii podarilo na 100 m voľným spôsom pokoriť bájnu hranicu jednej minúty. Syn viedenských prisťahovalcov zaplával na tú dobu fantastický čas 58,6 sekundy a vo februári 1924 (štyri mesiace pred parížskymi hrami) ho stlačil na 57,4 s! Mnohí napriek tomu v parížskom bazéne favorizovali obhajcu prvenstva Duka Kahanamokua a Švéda Arneho Borga, ktorý prišiel do dejiska hier s titulom držiteľa desiatich svetových rekordov. Weissmüller im však nedal šancu, vyhral 100 i 400 m a ako finišman štafety na 4 x 200 m dotiahol svoju krajinu k zlatu i svetovému rekordu. Podľa jedného z internetových zdrojov plával Weissmüller v hnedých plavkách a, čuduj sa svete, v čiernych ponožkách!

SkryťVypnúť reklamu

Jeho popularita rástla v Európe od pretekov k pretekom. Aj preto, že v každej disciplíne šiel naplno, nepoznal taktizovanie. Ani v jediných pretekoch svojho života vraj neprehral - celých desať rokov! O štyri roky neskôr v Amsterdame si na stovke a v štafete triumf zopakoval. Zverenec trénera Billa Bachracha, ktorému sa dostal do rúk ako 14-ročný, vytvoril za svoju kariéru 22 svetových rekordov na tratiach od 100 do 500 metrov.

Plávanie nadovšetko miloval, pri každej možnej príležitosti vyzdvihoval jeho prínos pre telo a snažil sa ho presadiť do každej rodiny. Jeho meno sa skvelo aj na nových prototypoch bazénov, ktorým sa stavebné firmy snažili získať ďalšie zákazky.

Sláva v habite Tarzana

Zlom vo Weissmüllerovom živote prišiel rok po amsterdamskej olympiáde. Dostal rolu v hudobnej revue, v ktorej stvárňoval sám seba. S takou vervou a talentom, že sa ho producenti chystanej filmovej série o Tarzanovi rozhodli obsadiť do hlavnej roly. V rokoch 1932 až 1948 stvárnil Johnny Tarzana v dvanástich filmoch a získal si vďaka nim i faktu, že šlo o prvé ozvučené snímky, obrovskú popularitu. Filmová sláva a olympijská minulosť boli kombináciou, ktorou dobýjal srdcia žien a priťahoval ponuky producentov.

SkryťVypnúť reklamu

Johnnymu však úspech stúpol do hlavy a priniesol so sebou aj čoraz silnejšiu lásku k alkoholu. Oboje mu znepríjemňovalo vzťahy so ženami. Weissmüller sa ženil päť razy. Tretí rozvod absolvoval v roku 1938, temperamentná Mexičanka Lupe Velezová, ktorú opustil, o šesť rokov neskôr spáchala samovraždu.

S pohárikom na dno

Najdlhšie s ním vydržala posledná manželka. Američanku nemeckého pôvodu Mariu Baumanovú si Johnny vzal v roku 1963 v hoteli Dunes v Las Vegas. Krátko potom sa presťahovali na Floridu, kde sa Weissmüller púšťal do rôznych obchodov, pričom sa snažil ťažiť zo svojho mena. Väčšinou sa však končili neúspešne, a keďže na dno pohárika hľadel americký hrdina čoraz častejšie, peňazí z domácnosti ubúdalo.

Jeho pád vyvrcholil v sedemdesiatych rokoch, keď okrem iného robil Johnny i hotelového vrátnika. Napokon sa vrátil do Las Vegas, kde si však už ako sedemdesiatnik zlomil bedrový kĺb a vzápätí ho počas návštevy Los Angeles v roku 1977 ranila mŕtvica.

SkryťVypnúť reklamu

Prežil, no rozhodol sa ujsť z „veľkého sveta“. Odcestoval s Mariou do mexického Acapulca, na ktoré mal mimoriadne príjemné spomienky. Práve tam v štúdiách Churubusco totiž vznikal jeho posledný film: Tarzan a morské panny, kde mu partnerku robila Linda Christianová. Možno by vznikli i ďalšie, ale Weissmüllerove neúnosné finančné požiadavky už kompetentní odmietali plniť a vyrazili ho (jeho miesto potom dostal nastupujúci Lex Barker). Johnny sa potom musel uspokojiť s úlohou v druhotriednom televíznom seriáli Jungle Jim (Džungľový Jim).

Smrť takmer v zabudnutí

Johnny v Acapulcu donekonečna načúval zvukom mora a vysedával v reštaurácii La Cabana, ktorá je dodnes vyzdobená jeho portrétmi z čias, keď žiaril na filmovom plátne. Zomrel v spánku 20. januára 1984 na zápal pľúc. Mesiac pred osemdesiatinami.

SkryťVypnúť reklamu

„Posledné dni však bol asi šťastný. Acapulco si totiž bezhranične zamiloval,“ vyhlásila o ňom v interview spred štyroch rokov jeho posledná filmová partnerka Linda Christianová, dcéra Holanďana a Nemky. Ona a bývalý herec John Gavin (v tom čase pôsobil v Mexiku ako americký veľvyslanec) boli jedinými z hollywoodskej smotánky, ktorí ho boli odprevadiť na poslednej ceste. Weissmüllerovo telo je pochované na cintoríne v Acapulcu ležiacom v tzv. údolí svetla.

Záhadou ostáva, prečo Johnny až do svojej smrti tajil svoje rodisko. I v úmrtnom oznámení v miestnych novinách sa tvrdí, že sa narodil v pensylvánskom Winsbare, ale na svet prišiel v rakúskom Freidorfe. Nikdy o tom verejne nehovoril. Klamal dokonca aj v prihláške na olympijské hry. Novinárom tajomstvo prezradil až po jeho smrti jeden z Johnnyho potomkov.

SkryťVypnúť reklamu

RASTISLAV HRÍBIK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 933
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 957
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 592
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 903
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 057
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 471
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 393
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 150
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu