ŠTOKHOLM – S rozporným výsledkom skončil v sobotu v Štokholme summit Európskej únie. Politici sa stretli, aby vyhodnotili, ako sa plní cieľ, ktorý si vytýčili minulý rok v Lisabone – vytvoriť do 10 rokov z EÚ „najvýkonnejšiu a najdynamickejšiu ekonomiku sveta“.
Summit sa odohrával v čase, keď finančné trhy so znepokojením pozorujú spomalenie výkonnosti americkej ekonomiky a pokles kurzu eura voči doláru. Únia aj preto na najvyššej úrovni nahlas deklarovala, že jej ekonomika je zdravá, je schopná tlaky zvládnuť a jej perspektíva rastu a stability je veľmi dobrá.
„Kľúčové ukazovatele európskej ekonomiky sú vynikajúce. Pätnástka vykazuje veľmi dobré výkony, pokiaľ ide o zadlženosť, verejné deficity a vývoj zamestnanosti,“ povedal švédsky premiér Goran Presson, ktorý predsedal dvojdňovému summitu.
Problémy s dereguláciou
Štátnici 15 krajín sa ale nedohodli na mnohých bodoch, najmä v oblasti deregulácie a posilňovania jednotného vnútorného trhu, a odložili ich riešenie do budúcnosti. Isté výsledky sa naopak dosiahli v oblasti sociálnej politiky – EÚ sa začala seriózne zaoberať najmä hroziacim problémom starnutia obyvateľstva.
V záverečnom uznesení prezidenti a premiéri vyhlásili, že chcú rozvíjať cesty a spôsoby, ako do procesu reforiem a vylepšovania ekonomickej politiky a sociálneho modelu EÚ zapojiť kandidátske krajiny. Okrem iného oznámili, že tieto krajiny predložia na júnovom summite EÚ v Göteborgu akčný plán dosahovania cieľov EÚ v oblasti zavádzania internetu do škôl a podpory šírenia špičkových technológií.
Prechodné obdobia
Kancelári Nemecka a Rakúska potvrdili, že informovali summit o svojej požiadavke na sedemročný odklad a otvorenie pracovného trhu EÚ občanom budúcich nových členských krajín, ktorý by si každý člen EÚ mohol pružne upraviť podľa vlastnej úvahy. Vyjadrili nádej, že táto vec bude pri rokovaní o pristúpení s kandidátmi rýchle vyriešená.
„Som za sedem rokov vrátane toho, že po určitom čase uskutočníme revíziu,“ povedal Gerhard Schröder. Zdôraznil, že riešenie musí byť také pružné, aby umožnilo každej dnešnej členskej krajine aplikovať ho v závislosti od situácie na vlastnom trhu pracovných síl, teda sa prípadne otvoriť skôr. „Môj model je flexibilný,“ povedal nemecký kancelár. Uznesenie sa však o tejto téme nezmieňuje.
Príliš veľa ochranárstva
Summit podľa plánu kritizoval členské štáty za to, že naďalej poskytujú svojim podnikom príliš vysokú podporu – do roku 2003 majú dokázať, že hladina štátnej pomoci v porovnaní s HDP klesá a že sa určuje nie firmám, ale na projekty verejného záujmu. Európska komisia preto musí vybudovať internetovú adresu, na ktorej bude verejne prístupný zoznam všetkých prípadov štátnej pomoci – členské krajiny sa tak budú môcť lepšie navzájom kontrolovať. (čtk, r)