Na presadenie tohto návrhu bude potrebná ústavná väčšina 90 hlasov poslancov. V prípade, že poslanci túto zmenu schvália, prípadná budúca snaha zaviesť väčšinový alebo kombinovaný volebný systém by si opäť vyžiadala ústavnú väčšinu.
Otázne je, aký postoj k návrhu zaujmú SDKÚ a HZDS. Obidve strany majú ambície opustiť pomerný systém volieb do parlamentu. Predkladatelia novely ústavy hovoria, že súčasný pomerný volebný systém je slovenskej spoločnosti dostatočne známy, jednoduchý a prehľadný. Podľa poslancov by sa zavedením väčšinového volebného systému zmenila profilácia politických strán, napríklad k ich neprirodzenej integrácii. Pomerný volebný systém zabezpečuje plastickejší obraz podpory politických strán, ktoré sa potom objavia v parlamente.
Ústavný právnik Peter Kresák povedal, že iniciatívu poslancov nepokladá za nesprávnu, ale ani za nevyhnutnú. „Zrejme u nich prevládol politický pragmatizmus, že je tu reálne nebezpečenstvo, že by mali niektoré strany tendenciu volebný systém zvrtnúť,“ povedal. Dodal, že z hľadiska budúceho demokratického vývoja považuje za správnejšie zachovanie pomerného volebného systému. (sp)