O rozmiestnení týchto jednotiek sa rozhodlo potom, čo sa objavili informácie, že bojovníci teroristickej siete al-Káida, z ktorých mnohí pochádzajú z Afganistanu a niektorí i zo susedného Čečenska, našli útočisko v odľahlom horskom masíve v Gruzínsku.
V Gruzínsku bude pôsobiť asi 100 až 200 amerických vojakov, ktorí budú cvičiť a vyzbrojovať gruzínske jednotky podľa rovnakého princípu, aký bol uplatňovaný vo filipínskej armáde vo vojne proti teroristickej skupine Abú Sajjáfa.
Gruzínski predstavitelia včera popreli, že by sa americké oddiely v Gruzínsku zúčastnili na protiteroristických operáciách. „O tejto otázke Gruzínsko nerokovalo so Spojenými štátmi ani s ďalšou partnerskou krajinou,“ povedal námestník ministra obrany. Podľa gruzínskeho ministerstva obrany je teraz v Tbilisi päť vojenských expertov z USA, ktorí miestnym úradom pomôžu vytvoriť protiteroristickú jednotku na boj s teroristami v tiesňave Pankisi.
Pentagon už poslal do Gruzínska aj desať bojových vrtuľníkov. Washington niekoľkokrát obvinil čečenských povstalcov, že udržiavajú styky so sieťou al-Káida saudskoarabského teroristu Usámu bin Ládina. Podľa amerických predstaviteľov bojujú členovia al-Káidy v Čečensku a čečenských povstalcov zasa vycvičili v táboroch al-Káidy v Afganistane.
Spojené štáty už majú svojich vojakov v stredoázijskom Kirgizstane a Uzbekistane. Rusko vyjadrilo znepokojenie nad tým, že Američania zostanú v Strednej Ázii aj po skončení vojny v neďalekom Afganistane.
Ruská reakcia na vyslanie amerických jednotiek do Gruzínska však bola umiernená. „Americké rozhodnutie vyslať svojich poradcov do Gruzínska ukazuje, že na severnom Kaukaze je veľké centrum medzinárodného terorizmu, ktorého základňa leží v Čečensku,“ citovala agentúra Interfax zástupcu úradu ruskej vlády Alexeja Volina. (čtk)