„Človek sa nestačí čudovať nad iracionálnou vytrvalosťou a odhodlaním, s akým sa Vatikán snaží vymyslieť spôsob, ako zabezpečiť pápežovu, aj keď symbolickú prítomnosť v Rusku,“ povedal hovorca pravoslávnej cirkvi.
Ján Pavol II. si zmierenie medzi oboma cirkvami vytýčil ako jeden z cieľov svojho účinkovania na čele katolíckej cirkvi. Pápež už dávno vyjadril svoju veľkú túžbu navštíviť Rusko, kde sa zo 144 miliónov obyvateľov len 600-tisíc hlási k Rímu. Podľa nezávislých odhadov sa až dve tretiny ruských občanov považujú za pravoslávnych veriacich.
Predstavitelia ruskej pravoslávnej cirkvi vylúčili možnosť pápežovej návštevy Ruska či jeho stretnutia s pravoslávnym patriarchom Alexijom II. Pravoslávna cirkev obviňuje Vatikán z agresívneho získavania nových veriacich v Rusku a zmierenie podmieňuje práve ukončením týchto aktivít Ríma. Vatikán pokusy o plánované a organizované nábory ruských veriacich popiera.
Plánovaný telemost, ktorý spojí moskovskú katolícku katedrálu a Vatikán, umožní ruským katolíkom pripojiť sa k pápežovi v modlitbe ruženca, jeden z ruských katolíkov bude môcť predniesť Svätému Otcovi svedectvo o ich živote v Rusku.