BRATISLAVA – Viaceré vážne kauzy spred roka 1998 sú už dlhšie vyšetrené, ale stoja na súdoch. Ide najmä o finančné podvody v SIS, zavlečenie Michala Kováča mladšieho do cudziny, kauzu triptych Klaňanie sa troch kráľov alebo nálož na mítingu KDH. Napríklad kauza triptych je vyšetrená od roku 2000, ale pojednávanie sa ešte ani nezačalo.
Vláda sa včera problémom zaoberala, ale dospela len ku konštatovaniu, že problém je v súdoch.
„V mnohých prípadoch sudcovia ani nevytýčili hlavné pojednávanie. Ako občania sa k tomu môžeme stavať tak, že aj sudca je štátnym funkcionárom a mal by konať v záujme právnej istoty,“ povedal minister vnútra Ivan Šimko. Na vyšetrovateľov a policajtov to pôsobí demoralizujúco, ale Šimko pripúšťa, že vláda nemôže vyvíjať na sudcov nátlak. Ale: „Je možné žiadať si informácie, vyjadrovať názor, aby vznikol občiansky tlak.“
Nespokojný je aj premiér Mikuláš Dzurinda: „Sám som inicioval, aby neverejný materiál bol verejný.“ Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský by mal podľa Dzurindu navrhnúť opatrenia, aby súdy konali. „Musia existovať opatrenia, nie je možné tolerovať prieťahy.“
Vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic považuje za jediný možný spôsob disciplinárne konanie proti sudcom, ktorí prieťahy zavinili. Podľa neho to už ministerstvo urobilo, aj keď len v jednom prípade sudkyne, ktorá mala na starosti viac spisov, ale ani v jednom nezačala konať: „Musíme mať konkrétne dôkazy, naše subjektívne pocity nie sú dostatočné.“
Minister Čarnogurský hovorí, že prieťahy v konaní majú viac dôvodov: „Niektoré spisy sú veľmi rozsiahle, súdy uznávajú aj rozhodnutie Vladimíra Mečiara o amnestii, ale je tam prítomný aj nedostatok občianskej odvahy sudcov.“
Ako argument pred kárnym senátom, ktorý súdi sudcov, to však neobstojí.
Čarnogurský tvrdí, že blížiace sa voľby nemôžu rozhodnutie súdu ovplyvniť: „Ak s tým sudcovia kalkulujú, tak s tým kalkulujú zbytočne. Žiadna vláda nemôže zasahovať do postavenia sudcov tak, aby to museli brať do úvahy.“
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský požiadal osobitným listom predsedníčku Krajského súdu v Bratislave a predsedu Okresného súdu Bratislava III, aby prešetrili prieťahy v súdnom konaní. Návrh na disciplinárne konanie dostala jedna sudkyňa.
Krajský súd má na starosti štyri prípady. V prípade sabotáže, kde je obvinený bývalý riaditeľ SIS Ivan L., nastali prieťahy kvôli prešetrovaniu Interpolu a iných policajných orgánov, či sa proti Ivanovi L. postupuje zákonne, keďže je na úteku. Súd vrátil vec prokurátorovi na došetrenie, ale prokurátor sa odvolal.
V prípade podvodného čerpania platov neexistujúcich príslušníkov SIS, kde je opäť obvinený Ivan L., je vytýčený termín neverejného pojednávania na siedmeho marca. Pojednávanie sa pre zmenu sudkyne nezačalo vo veci skrytých firiem SIS.
Okresný súd Bratislava III nevytýčil zo siedmich prípadov termín v štyroch. Vo veci zavlečenia Michala Kováča mladšieho existuje rozpor medzi Ústavným a Najvyšším súdom. V prípade je trinásť obžalovaných a krajský súd piateho februára odročil pojednávanie.
V prípade kúpy triptychu ešte nebolo vytýčené pojednávanie, hoci spis je na súde od decembra 2000. (mož)