do akcií a klesá atraktivita vkladania peňazí do štátnych dlhopisov. Súčasne stúpa dopyt po účastinách – a tým aj ich kurz. Ak sa na druhej strane znižuje podnikový zisk, klesá záujem burziánov o príslušné akcie, následne aj ich hodnota.
Prezident americkej ústrednej banky Alan Greenspan minulý týžden opäť znížil úroveň úrokov v Spojených štátoch. Týmto chcel prispieť k opätovnému naštartovaniu amerického konjunkturálneho motora. Menšie úroky totiž stimulujú podnikové investície, následne ekonomický rast a firemný zisk.
Na mikroekonomickom horizonte je situácia naďalej dramaticky negatívna. Doterajšie ťahúne nedávneho bezpríkladného boomu na Wall Street sú medzičasom viac ako dýchavičné. V prvom rade ide o symboly „novej ekonomiky“. Protagonisti globálnej infotechnologickej revolúcie nie sú už dlhší čas v stave splniť prognózy o vývoji podnikového zisku, ktorý najlepšie odráža kvalitu manažmentu, pracovitosť zamestnancov a predajnosť produktov. Toto je dôvod, prečo v poslednom čase nepretržite klesajú kurzy internetových akcií.
Otázkou zostáva, ktorý ukazovateľ preváži v mysliach burzových analytikov: či pozitívny vplyv tohtoročného trojnásobného poklesu úrokových sadzieb (a nádej na ich skoré štvrté zníženie) alebo negatívne vyhliadky vývinu podnikového zisku mnohých kľúčových koncernov na newyorskej burze.
Prvé reakcie na pokles úrokovej miery boli negatívne. Analytici totiž dúfali, že Alan Greenspan zníži omnoho razantnejšie, nie o pol percenta, ale o trištvrte. Hlavný ukazovateľ „starej ekonomiky“ Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) klesol uprostred minulého týždňa na úroveň 9400 bodov, čo je najnižšia hodnota od začiatku roku 1999.
Kľúčový barometer „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index vyše 5500 infotechnologických akciových spoločností) sa začas prepadol na približne 1830 bodov, predstavujúcich rekordne nízku hodnotu od konca roku 1999. Na definitívne ozdravenie a zvrátenie všeobecného negatívneho trendu newyorskej burzy bude treba stály, dlhodobý nárast akciových kurzov. Prípadné jedno- alebo dvojdňové zvýšenie hodnoty účastín na to nestačí.
Profesionálni obchodníci s účastinami radia súkromným investorom nič nerobiť, nekupovať žiadne akcie, kým sa situácia ako-tak neupokojí, kým sa na obzore nevynoria prvé dôkazy zmeny negatívneho trendu na pozitívny. Povedzme v podobe ďalšieho zníženia úrokových sadzieb washingtonskou ústrednou bankou v apríli alebo prostredníctvom pozitívnych správ o rastúcom podnikovom zisku rozhodujúcich amerických priemyselných a technologických koncernov.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov