Vyplynulo to z ich včerajšej debaty v relácii STV O pät minút dvanásť, kde bol aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský.
Gašparovič povedal, že mnohé reformy treba výrazne zmeniť a že "zdravotnícka reforma sledovala akurát privatizáciu zdravotníctva". Tento rezort je podľa neho vo veľmi ťažkej situácii a kroky ministra Rudolfa Zajaca preto treba "poriadne zrekonštruovať".
Prezident rovnako ako vo svojom novoročnom prejave síce pripustil, že reformy boli potrebné, ale je otázne, či boli správne nastavené a načasované.
"Najjednoduchšie na svete je kritizovať," reagoval Dzurinda, podľa ktorého reformu zdravotníctva podrobujú kritike mnohí, ale nikto mu nepredložil plán, ako ju robiť lepšie. Občania si napríklad neuvedomujú, že zdravotníctvo už nevytvára dlhy ako v minulosti. "Ideme k lepšiemu, alebo ideme k horšiemu?" znie podľa neho základná otázka.
Gašparovič tvrdil, že odborníci alternatívy poznajú a do zdravotnej reformy v takejto podobe by nešiel "ani jeden štát".
Prezidentova kritika je podľa generálneho sekretára Slovenskej lekárskej komory Eduarda Kováča oprávnená, "lebo taká je realita". Do reformy "bude treba zásadne zasiahnuť" a komora vraj už vlani v apríli predložila návrhy.
Politológ Grigorij Mesežnikov videl Gašparoviča v debate ako politika, ktorý sa svojimi názormi "jednoznačne prikláňa na stranu opozície". Gašparovičova kritika podľa neho síce nebola útočná, "ale zapadá to do celkového vzťahu opozície, najmä Smeru, voči reformám".
Vzťahy medzi premiérom a šéfom parlamentu na jednej strane a prezidentom na strane druhej sú podľa Mesežnikova napäté, aj keď medzi nimi nejde o mocenskú súťaž. Všetci traja politici na začiatku debaty tvrdili, že ich vzťahy sú "normálne", "korektné" a "bez napätia".
Autor: knm