Zvýšenie príjmov tento rok čaká najmä manažérov, študentov a živnostníkov. Pohlavie pritom žiadnu úlohu nezohráva. FOTO - ČTK/AP
BRATISLAVA - Hoci viaceré prieskumy na Slovensku hovoria, že pesimistov ubúda, stále je málo tých, čo veria, že sa budú mať lepšie. Viac ako polovica ľudí totiž neočakáva, že sa im tento rok zlepší finančná situácia. Vyplýva to z najnovšieho reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre SME urobila agentúra MVK. Pätina opýtaných na otázku, či si myslí, že tento rok im stúpne osobný príjem, odpovedať nevedela. Len štvrtina sa vyjadrila kladne.
Kanál neistoty
"Príjmová situácia ľudí je vždy oveľa lepšia, ako hovoria odhady verejnej mienky," reaguje politológ Miroslav Kusý. Pripája sa k nemu aj ekonóm MESA 10 Karol Morvay. Mzdy podľa neho stúpnu tento rok väčšine pracujúcich. Nielen nominálne, ale aj reálne, teda po odrátaní inflácie. Znamená to, že si budú môcť nakúpiť viac tovarov a služieb ako vlani. "Tempo rastu platov, ktoré vykážu štatistici ako priemerné, sa dotkne približne tretiny obyvateľov. Ostatným budú rásť platy pomalšie," myslí si Morvay. Zvýšiť by sa mali aj reálne príjmy dôchodcov. Ekonómovia odhadujú tento rok reálny rast platov i penzií asi o štyri percentá.
Rozdiely medzi realitou a očakávaniami sú podľa Morvaya normálne. "Ľudia vždy posudzovali svoju situáciu horšie oproti skutočnosti." Vysvetľuje to neistotou a obavami. Tvrdí, že ľudia nie sú negatívne naladení pre postavenie, v ktorom sa práve nachádzajú. Obávajú sa toho, či to nebude v budúcnosti horšie. "Zlá nálada vchádza do prieskumov cez kanál neistoty," hovorí Morvay.
Demokracia nám vydrží
Teórie o demokracii hovoria, že spoločnosti nehrozia nepokoje, ak sú spokojné aspoň dve tretiny obyvateľov. Prieskum MVK to nenaznačil. Kusý však v tom problém nevidí. "Takéto poučky o demokracii sa týkajú spoločností, ktoré sú už stabilizované, my tam zatiaľ nepatríme," povedal Kusý.
Menej pesimistickejšie vnímajú ľudia podľa prieskumu svoje postavenie vo firme. Dve pätiny z nich si myslia, že tento rok sa ich situácia oproti vlaňajšiu nezmení. Iba tri percentá predpokladajú, že ich pozícia vo firme sa zlepší, napríklad tým, že postúpia na vyšší post. Rovnaká vzorka opýtaných čaká, že zamestnávatelia ich prepustia. O niečo väčšia časť uvažuje nad zmenou zamestnania. Veľká skupina ľudí na otázku neodpovedala. Išlo najmä o dôchodcov, živnostníkov, študentov a nezamestnaných.
S príjmom rastie istota
V oboch prípadoch boli o niečo optimistickejší muži. Pozitívne očakávania prevládali najmä u mladších, vzdelanejších a lepšie zarábajúcich ľudí. Viac si veria manažéri, študenti, no najväčšími optimistami pokiaľ ide o budúce príjmy sú živnostníci. Vierovyznanie, pohlavie ani národnosť nezohrávali v postojoch k zvýšeniu platov a zmene pozície v práci prakticky žiadnu rolu. Regionálne hľadisko však áno. Očakávania, že si príjmovo polepšia, majú predovšetkým ľudia z Bratislavského a Nitrianskeho kraja. Verí tomu až tretina ľudí oboch regiónov. Na chvoste skončili Bystrický a Žilinský kraj, kde očakáva vyššie príjmy len šestina opýtaných. "Je obvyklé, že platy manažérov rastú rýchlejšie v porovnaní s inými skupinami pracujúcich," hovorí Morvay. Väčšina manažérov má napríklad v pracovných zmluvách ustanovenie o pravidelnom zvyšovaní o infláciu.
Najväčší optimisti sú národniari
BRATISLAVA - Paradoxom prieskumu MVK o finančných a pracovných očakávaniach ľudí sú postoje potenciálnych voličov SNS. Až 42 percent z nich si myslí, že ich príjmy budú tento rok vyššie ako vlani. Takú úspešnosť nemala ani jedna z vládnych strán. To bola jediná výnimka. Medzi stúpencami ostatných opozičných strán prevládal pesimizmus. Prívrženci koalície v odpovediach na otázku, či sa im zvýši príjem, balansovali medzi odpoveďami neviem a áno.
"Je to pre mňa dosť prekvapujúce," hodnotí výsledky politológ Juraj Marušiak. Pripisuje to momentálnej prosperite Žiliny a novým zahraničným investorom v regióne, najmä automobilke Kia Motors.
Kusý sa domnieva, že v očakávaniach prívržencov SNS sa prejavil aj pozitívny nacionalizmus v tom, že Slovensku sa darí v domácej ekonomike, ako aj v zahraničí. "S tým sa dá súhlasiť," reaguje Marušiak. Ďalším dôvodom nečakaného optimizmu je podľa Kusého chabé odborné zázemie národniarov. Nemajú ekonómov, preto sa o financiách prakticky nevyjadrujú.
(ľja)
Mzdové pásma zamestnancov
Hrubý Podiel
mesačný príjem zamestnancov
(v Sk) (v % zo
zamestnaných)
Pod 7-tisíc 3,89
7- až 10-tisíc 14,02
10- až 16-tisíc 38,46
16- až 17-tisíc 5,14
17- až 25-tisíc 22,30
25- až 40-tisíc
Zdroj: Trexima, s. r. o.
Pozn.: Prieskum na štatistickej vzorke 726-tisíc zamestnancov