Železničná spoločnosť Cargo Slovakia oddelením od pôvodnej Železničnej spoločnosti získala približne 800 lokomotív a 16-tisíc nákladných vozňov. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Privatizácia Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia sa odkladá, podobne ako sa minulý rok predĺžil aj predaj letísk. Záujemcovia o 100 percent akcií nákladného železničného prepravcu teraz musia svoje záväzné ponuky ministerstvu dopravy predložiť ku koncu januára namiesto pôvodného termínu v polovici mesiaca.
Na rozdiel od letísk však oneskorenie prichádza na ich žiadosť. Podľa hovorcu ministerstva Tomáša Šarlušku dvaja uchádzači o lukratívny železničný majetok požiadali riadiacu komisiu, aby termín odložila. Vianočná snehová kalamita ich mala totiž dostať do časovej tiesne pri príprave potrebných podkladov.
Ministerstvo chce rýchle peniaze
Rezort dopravy medzičasom pripravil kritériá, podľa ktorých sa bude rozhodovať zatiaľ ešte nevymenovaná privatizačná komisia. Minister Pavol Prokopovič nimi dal najavo, že dôležitá bude predovšetkým ponúknutá cena. Zaváži 85 percentami. O zvyšných pätnástich rozhodne odbornosť a skúsenosti investora.
Štát by mal predajom získať 15 až 20 miliárd korún, pričom peniaze by mali putovať na oddlženie ostatných štátnych železníc - osobného prepravcu Železničnej spoločnosti Slovensko i správcu infraštruktúry Železnice SR. Ich dlhy dohromady tvoria zhruba 15 miliárd korún.
Cargo ročne len na nutné investície potrebuje viac ako miliardu korún. Od nového investora štát očakáva, že do dlho podfinancovaného vozňového parku bude investovať viac, ako je schopný sám. Napríklad, investície do železničnej infraštruktúry v roku 2004 ledva presiahli percento HDP.
Čo nájde nový majiteľ?
Privatizácia Železničnej spoločnosti Cargo by mohla byť uzavretá už začiatkom apríla. Dovtedy by ešte spoločnosť mala doriešiť niektoré staré záväzky, ktoré jej zostali spred januára minulého roka, keď sa Cargo odčlenilo od pôvodnej Železničnej spoločnosti zastrešujúcej osobnú aj nákladnú dopravu.
Napríklad osobná doprava - Železničná spoločnosť Slovensko - si necháva svoje vozne opravovať a udržiavať práve od Carga. Cargo za tieto služby ročne inkasuje zhruba 1,4 miliardy korún. Hovorca oboch spoločností Miloš Čikovský sa niekoľkokrát vyjadril, že osobná doprava na tieto služby vypíše nový tender, pretože Cargo po rozdelení spoločnosti údržbový kontrakt "zdedilo" bez verejnej súťaže. Súkromný investor, ktorý Cargo získa, tak už nebude od štátnej osobnej dopravy za údržbu inkasovať peniaze automaticky.
Nový vlastník získa firmu, ktorá má reputáciu nezodpovedného hospodára s peniazmi daňových poplatníkov. Hoci zavedením procesného manažmentu, teda nového spôsobu riadenia, firma väčšinu starých problémov odstránila, systém ešte vyžaduje drobné úpravy. Ďalšími dôležitými úlohami nového vlastníka bude vypracovať investičný plán, či zlepšiť platobnú disciplínu spoločnosti tak, aby svoje záväzky platila načas a v plnej výške.
Plný predaj prezident odmietol
Podľa platných zákonov zatiaľ nemožno predať celých sto percent Carga. Ministerstvo dopravy preto poslancom predložilo novelu zákona o elektronických komunikáciách, v ktorej je zakotvené, že štát nesmie predať viac ako 49 percent akcií Carga. Prezident Ivan Gašparovič ju však parlamentu vrátil s tým, že sa s ňou nestotožňuje. Ministerstvo zatiaľ nevie posúdiť, či by mohlo ohroziť jeho privatizačný plán.
Predaj celých sto percent jedinej ziskovej železničnej dopravy však vyvolal polemiku už dávnejšie. Napríklad generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák je skôr presvedčený, že by si štát mal nejakú majetkovú účasť v Cargu ponechať, alebo si v tomto strategickom prepravcovi zabezpečiť vplyv aspoň zmluvne.
Kto chce kúpiť železničné Cargo
Cargo Central Europe (Penta, Railworld, MID Europe Partners) Nemecká Deutsche Bahn AG cez dcérsku firmu Railion Rakúska ÖBB cez dcérsku firmu Rail Cargo Austria Cargo Cooperation Consortium (maďarský MÁV, Slavia Capital) Poľská PKP Americká Genesee & Wyoming Zdroj: SME
Autor: Juraj Danielis