Šéf britských liberálnych demokratov Charles Kennedy oznamuje svoju demisiu. FOTO - ČTK/AP |
"Som alkoholik a liečim sa," priznal sa vo štvrtok predseda britských liberálnych demokratov Charles Kennedy. Táto nevšedná úprimnosť vynútená tým, že sa jeho tajomstvo chystali prezradiť médiá, ho napokon stála predsednícke kreslo.
Kennedy je podľa vlastných slov dva mesiace čistý, vrávoravého pijana však v týchto dňoch pripomínala jeho strana. Liberálni demokrati riešili dilemu. Je pre nás dôležitejší liečiaci sa alkoholik, ktorý teraz potrebuje podporu? Alebo má prednosť strana, ktorá si žiada schopného lídra?
Značná časť poslaneckého klubu dala Kennedymu najavo, že predseda by mal z čela tretej najsilnejšej parlamentnej strany odísť. Neboli s ním spokojní dlhšie, problémy s pitím, ktoré v minulosti ružovolíci Kennedy viackrát poprel, pre nich neboli žiadnou novinkou. V roku 2004 ho vraj kolegovia zatvorili počas hlasovania o rozpočte v jeho pracovni, aby sa zjavne indisponovaný verejne nestrápnil.
V posledných rokoch zmeškal niekoľko dôležitých hlasovaní pre bližšie nešpecifikované ochorenia. Pre The Sunday Times včera vysvetlil, že v minulosti na otázky o problémoch s alkoholom klamal, pretože vychádzal z rád lekárov, že je lepšie, keď sa liečba uskutočňuje súkromne.
S nástupom nového lídra konzervatívcov Davida Camerona medzi poslancami liberálnych demokratov len zosilnel pocit, že Kennedy nestíha, je mäkký a strana sa.
"Je to kráčajúci mŕtvy muž," povedal natvrdo europoslanec Chris Davies. Kennedy totiž chcel zotrvať vo funkcii a rozhodnúť mali voľby, v ktorých sa vyjadrí členská základňa. Medzi radovými členmi strany je Kennedy populárny.
Tlak poslancov naňho v piatok narastal, v chúlostivej situácii sa proti nemu vo voľbách nikto nechcel postaviť. To mu zaručovalo, že zostane predsedom. Poslanci to napokon vyhrotili do pozície buď on, alebo my. Kennedy pochopil a elegantne sa rozlúčil.
Pri rozlúčke bol vtipný a uvoľnený, tak ako ho Briti poznajú z mnohých talkshow, v ktorých exceloval. Teraz zostáva už len poslancom a zbiera slová vďaky za to, čo všetko pre stranu spravil, veď minuloročné voľby priniesli večne tretím liberálnym demokratom najlepší výsledok za posledných 80 rokov.
Verejnosť si ho obľúbila, na rozdiel od väčšiny politikov pôsobí veľký Škót so silným prízvukom odzbrojujúco dobrácky, je uvoľnený a vtipný.
Kennedy mal len 23 rokov, keď sa dostal do parlamentu, v Londýne bol dovtedy dvakrát v živote. V poslednej kampani sa rozhodol vystupovať proti vojne v Iraku, čo sa ukázalo pre stranu ako správna stratégia. Je proeurópsky, (v Británii nevšedné) a skutočne liberálny (podporuje legalizáciu marihuany).
Počas minuloročnej kampane sa síce zamotal a nedokázal vysvetliť, ako to vlastne myslí s novelizáciou miestnych daní. Voličov však viac zaujalo, že sa mu práve narodil syn. Ospravedlnenie, že je z malého krikľúňa unavený, ešte prešlo. Tentoraz povedal pravdu a musel odísť.