Moslimské ženy na trhu v Berlíne. Podľa vlády Bádenska-Württemberska s nimi ich rodiny zaobchádzajú ako s otrokmi, aj preto sa vo formulári pýtajú, či by ich mal muž biť, ak sú neposlušné. FOTO - REUTERS |
Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko odmieta udeliť nemecké občianstvo každému moslimovi, ktorý o to požiada. Chce mať istotu, že budúci nemecký občan uznáva slobodné a demokratické zriadenie krajiny, v ktorej chce žiť.
Pre prisťahovalcov z 57 islamských štátov preto pripravilo špeciálny formulár, ktorý má od 1. januára oddeliť skutočných žiadateľov o občianstvo od tých falošných. Je presvedčená, že otázky z formulára jej to pomôžu zistiť. Moslimskí žiadatelia tak napríklad musia odpovedať, čo by povedali svojmu synovi, keby im oznámil, že je homosexuál. Alebo či muž môže zbiť svoju manželku, keď je neposlušná.
Reakcia moslimov nemohla nikoho prekvapiť. "Je to jednoznačne protiústavná diskriminácia všetkých moslimov," povedal pre denník Berliner Zeitung šéf Centrálnej rady moslimov v Nemecku Nadeem Elyas. Šéf druhej najväčšej islamskej organizácie, ktorá má asi 12-tisíc členov, tvrdí, že nový formulár len utvrdí Nemcov v podozrení, že všetci moslimovia sú teroristi a odporcovia nemeckej ústavy.
Ministerstvo vnútra spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko tvrdí, že sa musí brániť. Už teraz žije v tejto 10-miliónovej spolkovej krajine 12 percent cudzincov a pochybností o ich vzťahu k hodnotám krajiny rastú. Ministerstvo sa odvoláva na dva prieskumy. Ten prvý z islamského inštitútu ukázal, že 21 percent moslimov žijúcich v Nemecku označuje nemeckú ústavu za nezlučiteľnú s Koránom. A druhý z Centra pre turecké štúdie uvádza, že 47 percent migrantov z Turecka si myslí, že "my Turci si musíme dávať pozor, aby sa z nás nestali Nemci". Preto pripravili špeciálny formulár, ktorý skúma názory žiadateľov na ochranu ľudských práv, na mocenský monopol štátu, na zrovnoprávnenie mužov a žien. Viacerí experti však spochybnili otázky o homosexualite či vzťahu mužov a žien. "Podľa toho by museli vziať nemecké občianstvo aj viacerým Bavorom alebo Švábom," zareagovala Petra Pau z Ľavicovej strany.
Najviac odborníci kritizujú fakt, že formulár musia vyplniť iba moslimovia. Ostatní žiadatelia o občianstvo budú na rovnaké otázky podľa ministerstva odpovedať len v prípade, ak budú existovať pochybnosti o ich názoroch a správaní.
Viacerí politici preto nápad bádensko-württemberskej krajinskej vlády označili za diskriminačný. Formulár robí podľa experta Zelených Volkera Becka podozrivého z každého moslima. Podľa liberála (FDP) Maxa Stadlera nejde o nič iné ako o "náboženské ohraničenie a rasizmus".
Po vlne kritiky bádensko-württemburská vláda pripustila, že niektoré otázky vo formulári nie sú šťastné. Formulár však stiahnuť nemieni. Centrálna rada moslimov v Nemecku už oznámila, že sa obráti na Ústavný súd.