Už niekoľko mesiacov sa na ministerstve kultúry uvažuje o tom, že sa zruší Slovenské centrum dizajnu. Tento týždeň minister vyzval Katarínu Hubovú, aby odstúpila z funkcie riaditeľky centra.
Skupina dizajnérov a pedagógov VŠVU teraz píše ministrovi kultúry už druhý otvorený list:
Vážený pán minister František Tóth,
ako pedagógovia a profesionálni dizajnéri chceme vyjadriť znepokojenie nad situáciou okolo ďalšieho fungovania Slovenského centra dizajnu. Prekvapuje nás neobjektívny prístup pracovníkov Ministerstva kultúry a formy, ktoré zodpovední zástupcovia ministerstva kultúry používajú na manipuláciu s mienkou verejnosti i mienkou Vašou.
Spochybnenie práce Slovenského centra dizajnu je znehodnotením úsilia celého súčasného vedenia inštitúcie a práce dizajnérov, ktorí túto platformu doteraz využívali. Slovenské centrum dizajnu pritom po prvý raz v histórii začalo plniť všetky funkcie, pre ktoré vzniklo.
Knižnica je funkčná, aktualizovaná a využívajú ju nielen pedagógovia a študenti, ale aj verejnosť.
Informačno - odborná databáza je konečne napĺňaná a počet podujatí organizovaných centrom sa oproti predchádzajúcemu vedeniu zvýšil minimálne trojnásobne, a to aj napriek absencii vlastných výstavných priestorov. Návštevnosť podujatí sa samozrejme líši podľa náročnosti. Časopis o slovenskom dizajne Designum je konečne skutočným dvojmesačným periodikom, dostupným aj verejnosti.
Je zrejmé, že transformácii sa centrum nevyhne, podobne ako ostatné príspevkové organizácie ministerstva. Už v októbri minulého roku sa na stretnutí rozšírenej rady dizajnu s Vami deklarovala požiadavka, aby príspevková organizácia prešla na inú formu fungovania. V tejto súvislosti nie je známy žiaden koncepčný materiál ministerstva kultúry. Neodpovedali ste ani na list zaslaný rozšírenou Radou dizajnu, ani na listy SCD.
Naopak, SCD ešte pred nátlakom ministerstva vstúpilo do rokovaní s inštitúciami, ktoré môžu financovať rôzne rozvojové programy. Po prvý raz sa pojem "dizajn" dostal do štrukturálnych fondov.
Koncentrovaný atak na Slovenské centrum dizajnu je v rámci čestnej hry nepochopiteľný, je nejasné, prečo sú pozitívne fakty v práci Slovenského centra dizajnu a jeho aktivity smerom k štrukturálnym fondom ignorované. Máme dojem, že ide o účelovú selekciu a miestami aj o dezinterpretáciu faktov v rozhovoroch pre médiá.
Zarážajúce je, že dotácia jedného čísla časopisu Designum je v skutočnosti rádovo nižšia, ako uviedlo ministerstvo. Generálny riaditeľ sa zmienil pri hodnotení nízkej návštevnosti len o jednej, úzko špecializovanej reinštalácii výstavy, ktorá nebola prioritnou akciou SCD.
Preto sa musíme stotožniť s listom dizajnérov, v ktorom sú výhrady jednoznačne cielené na prácu generálneho riaditeľa sekcie umenia Martina Mašeka. Domnievame sa, že najmä zásluhou jeho jednania mohlo prísť k takému vyhroteniu situácie.
Slovenský dizajn sa najmä v posledných rokoch dostáva do povedomia aj v zahraničí. Aj zásluhou súčasného vedenia Slovenského centra dizajnu získalo Slovensko možnosť usporiadať svetovú konferenciu najvýznamnejších dizajnérskych škôl a dizajnérskych centier Cumulus v roku 2007.
Z vyššie uvedeného jasne vyplýva, že nie je žiadny dôvod k odvolaniu súčasnej riaditeľky. Preto by sme Vás chceli požiadať, vážený pán minister, aby ste sa vyvarovali ultimatívnych a unáhlených rozhodnutí v tejto citlivej otázke.
Ako pedagógovia Vysokej školy výtvarných umení a členovia dizajnérskej obce, by sme sa radi stretli na oficiálnej úrovni s Vami a s ďalšími partnermi, aby sme prispeli k lepšiemu porozumeniu naliehavých problémov v dizajne, vo výtvarnom umení a v kultúre na Slovensku vôbec.
Podpísaní:
Ján Hoffstädter, rektor VŠVU, Ladislav Čarný, Štefan Klein, prorektor VŠVU, Vladimír Beskid, Daniel Fischer, Miroslav Debnár, vedúci katedry dizajnu, Júlia Sabová, vedúca katedry textilnej tvorby, Stanislav Stankoci, vedúci katedry grafického dizajnu, Karol Weisslechner, vedúci katedry úžitkových umení, Juraj Gavula, vedúci ateliéru skla, Ivica Vidrová, vedúca ateliéru keramiky, Milan Opálka, Sylvia Jokelová, Ferdinand Chrenka, Matúš Cepka, Blanka Cepková, Mária Fulková, Eva Mináriková, Ľubica Sajkalová, Pavol Choma, Pavol Bálik
(Text listu je redakčne krátený)