FOTO
BRATISLAVA - Armáda sa síce postupne zbavuje nepotrebných nehnuteľností v prospech obcí a miest, ale niektorí ich predstavitelia majú obavy, že to bude trvať pridlho. Trvá totiž mesiace, kým sa budovy dostanú do obecného vlastníctva a medzitým sa vraj môže stať všeličo.
Hodnota armádneho majetku, ktorý majú zadarmo dostať obce a štátne organizácie, je asi tri miliardy korún.
Kežmarok: Dve školy
Primátor Kežmarku Igor Šajtlava odhaduje, že vinou zložitých procedúr prejdú miestne kasárne do majetku mesta až o dva roky. Obáva sa, že za ten čas budú zdevastované a mesto bude musieť do nich investovať "niekoľko desiatok miliónov".
Šajtlava vidí v kasárňach miesto pre dve školy a internát, mesto má záujem aj o kultúrno-športový areál.
Primátor si je "skoro istý", že časť vecí sa z neobývaných kasární počas dvoch rokov rozkradne. Bezpečnostná služba s niekoľkými pracovníkmi "to tam nemôže ustrážiť". Poslední vojaci by mali z kasární odísť už na konci júna tohto roka.
Jelšava dostane len časť
Primátor Jelšavy Milan Kolesár predpokladá, že by polovicu kasární malo mesto dostať v priebehu niekoľkých mesiacov. Vojaci budovy opustili koncom júna 2005.
Mesto dostane len časť kasární, ale príde na rad až potom, čo sa prednostne vyrieši iná časť, z ktorej má byť väznica.
Mesto chce prenajať svoju časť kasární investorovi z Ruska, ktorý tam chce vybudovať priemyselnú prevádzku. Aj Kolesár sa obáva, že ak bude prevod trvať pridlho, do kasární sa pustia miestni zlodeji. Na ich ochranu nemá malá Jelšava dosť peňazí.
Budovy sú podľa primátora väčšinou vo veľmi dobrom stave, na niektorých sa len nedávno menili okná. Investície sa zastavili po odchode vojakov a Jelšava tým veľa stratila. Mestečko s tromi tisícmi obyvateľov prišlo o pracovné príležitosti. Jelšavčania žiadali armádu, aby posádku nezrušila, ale neuspeli. Delostrelci, ktorí boli roky súčasťou mesta, sa presťahovali do Rožňavy.
Trenčín: Univerzita a ZUŠ
Mesto Trenčín má záujem o kasárne SNP, ktoré by už za niekoľko dní mala armáda vyhlásiť za nepotrebné. Primátor Branislav Celler problémy pri prevode nehnuteľností nepredpokladá, hoci pripúšťa, že by zákon mohol umožniť rýchlejšie konanie.
Odhaduje, že v prípade Trenčína by celý proces by mohol trvať niekoľko mesiacov. Mesto chce do bývalých kasární umiestniť napríklad univerzitu a základnú umeleckú školu.
Ministerstvo je bezmocné
Podľa Jozefa Pagáča z ministerstva obrany prevod majetku na obce obvykle trvá okolo pol roka. Tento čas sa môže predĺžiť v dôsledku administratívnych komplikácií, ktoré nemôžu ovplyvniť. Ministerstvo sa podľa neho snaží, aby sa tento čas nenaťahoval. "Je záujem, aby to bolo bezodkladné, efektívne a aby bol dodržaný zákon."
Od roku 2004, keď sa armáda začala vzdávať nehnuteľností vo väčšom množstve, štát na obce previedol majetok vo výške 1,48 miliardy. Najväčšiu hodnotu (112 miliónov) mali kasárne v Štúrove. Ďalším veľkým prevodom, ktorý sa pripravuje, budú rozsiahle armádne majetky vo Zvolene.
Kasárne v Trenčíne majú vynikajúcu polohu a primátor uvažuje, že by mohli slúžiť pre univerzitu a základnú umeleckú školu. FOTO SME - MICHAL PIŠKO