Stoiber je späť. Chce meniť koaličnú zmluvu

Edmund Stoiber sa vrátil do veľkej politiky. Bavorský premiér, ktorý sa v novembri prekvapujúco vzdal možnosti zastávať vo vláde Angely Merkelovej post ministra hospodárstva, teraz navrhuje zmeniť koaličnú zmluvu, ktorú podpísal. Bezpečné atómové elektrá

Edmund Stoiber (vpravo) opäť začal zasahovať do vlády kancelárky Angely Merkelovej (vľavo).


FOTO - REUTERS


rne by podľa neho mali byť v prevádzke dlhšie, ako to chcú sociálni demokrati (SPD).

Stoiber na tradičnom neverejnom zasadnutí strany v bavorskom kúpeľnom mieste Kreuth vyhlásil, že Nemecko by si malo premyslieť svoju energetickú politiku. Spor medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý priškrtil plyn aj Nemcom, podľa neho ukazuje, že krajina by sa mala zabezpečiť tak, aby najbližšie nevydierali Rusi Nemcov. Navrhuje, aby sa krajina nevzdala jadrových elektrárni v plánovanom termíne, ale tie bezpečné nechala v prevádzke dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V platnej koaličnej zmluve si sociálni demokrati presadili postupné odpájanie jadrových elektrárni s tým, že poslednú vyradia zo siete v roku 2021. Stoiber, ktorého strana je v koalícii spolu s kresťanskými demokratmi (CDU), chce termín posunúť na neskoršie. Sociálni demokrati sú proti.

Stoiberovi zrejme nejde o koaličný spor. Zakaždým zdôrazňuje, že chce o téme s SPD diskutovať, a to v priateľskom tóne.

V hre je zrejme posilnenie pozície jeho vlastnej strany vo vláde. O šéfovi CSU nebolo počuť niekoľko týždňov. Potom, čo sa rozhodol, že sa z Mníchova nepresťahuje do Berlína, bojoval o vlastné prežitie. Klesli mu osobné preferencie a istý čas so sebou ku dnu ťahal aj stranu - Kresťanskosociálnu úniu. Na novembrovom zjazde sa v zákulisí hovorilo o jeho rezignácii.

SkryťVypnúť reklamu

Stoiber sa však otrepal. Rusi mu dodali tému a januárový prieskum verejnej mienky ukázal, že CSU sa v Bavorsku opäť dostala nad 50-percentnú hranicu.

Za atómové elektrárne zožal vo vlastnej strane dlhotrvajúci potlesk. Stranícki kolegovia zabudli na jeho posledný exces a opäť mu načúvali. CSU má podľa Stoibera vo vláde ťažkú pozíciu strany, ktorá "ťahá za špagát". Na jednej strane musí byť lojálna voči kancelárke a sesterskej CDU, no na druhej si chce zachovať vlastnú tvár. Musí sa naučiť pohybovať medzi "radikálnymi reformami", rozumej CDU, a "sociálnymi utopistami", rozumej SPD.

Stoiber sa vrátil do hry. Bezproblémové časy v nemeckej vláde sa tým možno skončili.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 795
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 634
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 666
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 645
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 297
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 166
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu