Záťažový test v laboratóriu FTVS UK v Prahe absolvovali včera futbalisti Slovana Liberec. Na snímke je Daniel Pudil. FOTO - ČTK |
"Zabavník šiel po bežeckom páse najprv ako zlodejíček za prvej republiky. Kolísal sa a kolená zdvíhal neprirodzene vysoko," napísal o slovenskej posile pražskej Sparty po vstupnom teste v novom pôsobisku denník MF DNES. S bežeckým pásom, ako bývalý reprezentant MŠK Žilina a neskôr CSKA Sofia sám priznal, sa nikdy predtým nestretol. Aj preto si naň najskôr musel zvyknúť. Profesora Václava Bunca, dekana Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej v Prahe, táto skutočnosť zarazila. "Patrí do reprezentácie, hral v Sofii, a predsa nikdy podobné vyšetrenie neabsolvoval. Je to talentovaný hráč s obrovskou vôľou, ale techniku pohybu má obrovsky zanedbanú," píše sa ďalej v článku. Výsledky testov poslúžili Sparte na určenie intenzity zimnej prípravy.
Ako je možné, že sa s bežeckým pásom ešte Rado nestretol? "Podľa mňa je to len náhoda. Nie všetci u nás využívajú bežecký pás, častejšie sa vstupné testy robia na bicyklovom ergometri. Absolvovať vyšetrenie však musia všetci, bez neho nedostanú potvrdené registračky," tvrdí lekár slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Pener.
"Pre lokomočný beh, ktorý sa u futbalistu skúma, je bežiaci pás určite výhodnejší. Predsa len, je to príbuznejší druh pohybu," tvrdí Oto Gažovič z Oddelenia telovýchovného lekárstva Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. To dnes už vstupné lekárske testy pre potreby futbalových klubov nevykonáva. "Náš dvanásťročný prístroj sa pokazil a kúpiť nový nie je lacná záležitosť. Bežecký pás s kompletným príslušenstvom, vrátane zisťovania EKG, vyjde zhruba na štyri milióny korún. Aj preto ich je na Slovensku málo."
Sú v Bratislave (Klinika telovýchovného lekárstva či Národné športové centrum), v Banskej Bystrici alebo v Košiciach. "Kým sme však testy vykonávali, nemal som pocit, že by o ne bol veľký záujem. Keď kluby investujú toľké peniaze do nákupu hráčov, mali by klásť väčší dôraz na zdravie hráčov. Mňa neprekvapuje, že na tom Zabavník ešte nestál. Často sa stáva, že náš futbalista sa s komplexnou zdravotnou starostlivosťou stretne až po odchode do cudziny," tvrdí Gažovič.
Podľa našich informácií pritom nejde o veľa peňazí. Jedno vyšetrenie stojí okolo 1500 Sk. "Výsledky máte hotové už do tridsiatich minút," doplnil Gažovič. "Nemusí ísť len o bežecký pás, veľmi podobné výsledky sa dajú dosiahnuť aj napríklad pri laktátovom teste, aký nedávno v Kaiserslauterne absolvoval Balázs Borbély z bratislavskej Artmedie. Tam sa len beží opakovane dookola a meria sa hladina laktátu (nespálené zvyšky látkovej výmeny - pozn. red.), pričom sa asi štyri razy odoberajú vzorky krvi. To však už je drahšie vyšetrenie, zaplatíte zaň 15-20 tisíc korún," tvrdí Gažovič.