BRATISLAVA - Dodávky ruského plynu na Slovensko včera poklesli zhruba o tretinu. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) preto začal intenzívnejšie púšťať do distribúcie aj plyn zo svojich zásobníkov na Záhorí.
Hovorkyňa SPP Dana Kršáková zároveň ubezpečila, že odberatelia zníženie dodávok nepocítia. Plynárne dokážu zatiaľ výpadok bez problémov vykryť zo svojich zásob. Tie v súlade s požiadavkami Európskej únie predstavujú asi 30 percent ročnej spotreby Slovenska, teda zhruba dve miliardy kubíkov.
Minister hospodárstva Jirko Malchárek zvolal na dnes mimoriadnu poradu o znížených dodávkach plynu z Ruska. Na rokovaní so zástupcami SPP a teplární by sa šéf rezortu mal oboznámiť s prípadnými krízovými scenármi, ku ktorým by došlo, ak by nedostatok plynu pokračoval. "Takýto scenár je však málo pravdepodobný," povedal hovorca ministra hospodárstva Róbert Beňo.
Podobne ako plynári aj ministerstvo považuje pokles dodávok plynu za dočasnú záležitosť. "Je to vzájomný problém Ukrajiny a Ruska. Nie je dôvod na nervozitu, Gazprom garantoval dodávky pre Slovenskú republiku," povedal Beňo, podľa ktorého sa ruský plynárenský koncern bude chcieť vyhnúť sankciám vyplývajúcim z porušenia dohôd. Možnosť sankcionovať ruskú stranu potvrdil aj zdroj z SPP, ktorý si neželal byť menovaný.
Pokles dodávok plynu zaregistrovali aj naši susedia.
Minister Malchárek podľa jeho hovorcu Beňa požiadal svojich kolegov z členských krajín V4, aby postupovali spoločne. Rusko a Ukrajinu vyzvú, aby sa dohodli.
Ruský plynárenský monopol Gazprom zastavil dodávky plynu pre Ukrajinu 1. januára. Zdôvodnil to tým, že Ukrajina nebola ochotná akceptovať zvýšenie cien od začiatku tohto roka z pôvodných 50 dolárov za tisíc kubických metrov plynu na 230 dolárov. Gazprom včera obvinil Ukrajinu z krádeže plynu, ktorý je určený pre západnú Európu.
Ukrajina však tvrdí, že na časť plynu prechádzajúceho cez jej územie má nárok na základe platných zmlúv. Redaktorka ukrajinského vysielania Rádia Slobodná Európa Oxana Pelenská hovorí, že krajina už dva dni nedostáva žiadny plyn a žije iba z vlastných zásob. Pocítili to najmä podniky, ktoré sa musia vyrovnávať s nižšími dodávkami. Zatiaľ však podľa nej žiadna z firiem výrobu nezastavila a nedotklo sa to ani domácností.
Na eskaláciu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou zareagovala aj medzinárodná komoditná burza v Londýne. Cena zemného plynu, ktorá bola včera predpoludním okolo 11,17 za milión britských termálnych jednotiek, sa postupne zvýšila o päť centov. Svetový trh na problémy so zásobovaním v regióne zatiaľ nereaguje. (dc, sita, ľja)
Dodávky ruského plynu do Európy včera klesli. Štátom kontrolovaný plynárenský koncern Gazprom navrhol Ukrajine cenu 230 dolárov za tisíc m3.
Ukrajina nebola ochotná ruskú cenovú ponuku prijať a dohodla sa radšej s Turkménskom, ktorý sčasti nahradí ruský plyn aj približne za pätinu ruskej ceny. Vzápätí Rusko zastavilo dodávky na Ukrajinu. V strednej Európe zaznamenali ich pokles o jednu tretinu. Nakoniec Gazprom obvinil Ukrajinu, že zadržala okolo sto miliónov m3 plynu.Ruský plyn v EurópeCeny ruského plynu na rok 2006
Krajina | Cena za 1000 m3 (v USD) |
Ukrajina | cca 230 |
Litva | 120 až 125 |
Lotyšsko | 120 až 125 |
Estónsko | 120 až 125 |
Arménsko | 110 |
Gruzínsko | 110 |
Moldavsko | 150 až 160 |
Slovensko | 210 až 230* |
Zdroj: Gazprom
* bývalý člen vedenia SPP
Rakúsko
Dodávky ruského zemného plynu cez Ukrajinu poklesli asi o tretinu. Rakúsko spotrebuje ročne okolo 8,6 miliardy kubických metrov plynu, pričom 59 percent je z Ruska. Zvyšok prichádza z Nemecka, Nórska a domácej produkcie.
Británia
Pokles dodávok ruského plynu bude mať asi obmedzený vplyv, Británia nie je jeho veľkým importérom. Krajina má vlastný zemný plyn.
Chorvátsko
Dovoz ruského plynu poklesol o tretinu. Krajina produkuje 60 percent vlastného zemného plynu, zvyšok dováža z Ruska.
Francúzsko
Ruské dodávky plynu sa znížili o 30 percent. Krajina dováža 21 percent plynu z Ruska.
Nemecko
Dováža 84 percent plynu, z toho 35 z Ruska, ale má kontrakty aj s inými krajinami, napríklad s Nórskom a rezervy na 75 dní.
Maďarsko
Zaznamenalo 40-percentný pokles tlaku v plynovode z Ukrajiny. Zníži preto dodávky do Srbska a Čiernej Hory a Bosny o 40 percent.
Taliansko
Objem dodávok ruského plynu sa znížil o 24 percent. Minulý rok pochádzalo 36,5 percenta plynu z Ruska. Takmer rovnaký objem si krajina zabezpečila z Alžírska.
Poľsko
Dovoz ruského plynu poklesol o 38,5 percenta. Minulý rok Poľsko importovalo 42 percent svojho plynu z Ruska. Zvyšok získalo zo Strednej Ázie, Nórska a Nemecka.
Rumunsko
Dodávky klesli o štvrtinu. Z Ruska dostáva krajina asi štvrtinu svojho plynu. Bukurešť má aj vlastné ložiská.
Slovensko
Krajina je úplne závislá od Ruska. Slovenský plynárenský priemysel zaznamenal zníženie dodávok plynu o 30 percent.
Dánsko, Nórsko, Holandsko
Produkujú vlastný zemný plyn.
Švédsko
Využíva produkciu zo Severného mora.
Španielsko
Nebolo sporom postihnuté, nedováža ruský plyn.
Európska únia
Cez Ukrajinu do únie prúdi približne 75 percent ruského plynu a cez Bielorusko 25 percent.