BRATISLAVA - Slovensko začalo využívať vlastné zásobníky zemného plynu, lebo z Ruska a Ukrajiny ho k nám prichádza o 30 percent menej. Hovorkyňa SPP Dana Kršáková však hovorí, že odberateľom výpadok plynu nehrozí.
Minister hospodárstva Jirko Malchárek zvolal nadnes mimoriadnu poradu, hoci tvrdí, že nie je dôvod na nervozitu.
Príčinou obmedzenia dodávok plynu je konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá nechce pristúpiť na radikálne zvýšenie ceny z ruskej strany. Európa čelí problému, lebo viac ako 20 percent plynu, ktorý potrebuje, odoberá práve cez ukrajinské plynovody.
Rusko zastavilo Ukrajine dodávku plynu a je možné, že Ukrajina si ho berie z toho, ktoré je určené pre Európu.
Starosti majú najmä noví členovia únie. Zníženie dodávok hlásia okrem Slovenska aj Poľsko a Maďarsko, kde už niektoré podniky prešli z plynu na olej. Poľsko už cez Artura Zawisza, šéfa ekonomického výboru parlamentu z vládnej strany, vyhlásilo, že treba vytvoriť tlak na Moskvu. "Musíme vytvoriť loby stredoeurópskych štátov, ktoré podporia Ukrajinu a ktoré sa budú spoliehať na pomoc Európskej únie," povedal.
Minister Malchárek už požiadal svojich kolegov z členských krajín V4 o spoločný postup, aby vyzvali Rusko a Ukrajinu, nech sa dohodnú. Zhodou okolností však premiér Mikuláš Dzurinda pred niekoľkými dňami povedal, že pôsobenie štátov V4 by "nikdy nemalo mať charakter lobizmu".
Európska únia sa zatiaľ nechystá v spore o plyn angažovať, hoci nemecká aj britská vláda už vyjadrili znepokojenie.
Rusko kritizovali aj USA, keď hovorca Bieleho domu povedal, že "taký tvrdý krok kladie závažné otázky o využívaní energií na posilnenie politického tlaku".
Rusi na všetky výhrady včera reagovali prísľubom, že do Európy pošlú viac plynu.
Spor sa začal, keď Ukrajina odmietla kupovať plyn z Ruska za 230 dolárov za tisíc kubíkov, keďže predtým platila len 50. Podľa informácií SME platí Slovensko za ruský plyn od 210 do 230 dolárov.
Autor: dc, ľja, groh, pp