Kto fajčí, toho môžu v Amerike ľahšie vyhodiť z práce. FOTO - SITA/AP |
Niektorí zamestnávatelia už pohrozili svojim zamestnancom-fajčiarom prepustením, a to dokonca aj vtedy, keď fajčia len vo voľnom čase. Napríklad výrobca záhradníckych produktov Scotts Miracle-Gro zo spolkového štátu Ohio žiada od svojich pracovníkov, aby úplne zanechali fajčenie, inak prídu o zamestnanie. Firma zamestnáva 6 000 ľudí a jej ročný obrat prekračuje 2,3 miliardy USD, v prepočte takmer 73,5 miliardy korún.
Podľa výpočtov amerického zdravotníckeho úradu CDC spôsobuje každý zamestnanec ročne svojmu zamestnávateľovi dodatočné škody v celkovej hodnote 3 856 USD. Suma je súčtom vyšších nákladov na liečenie fajčiarov a škôd, ktoré vznikajú fajčiarskymi prestávkami počas zmien.
Vedenie cementárne Bauerly v spolkovom štáte Minnesota súhlasí s tým, aby jej zamestnanci-nefajčiari platili nižšie zdravotné poistenie. Na druhej strane však vyššie odvody platia zamestnanci, ktorí majú zvýšenú hladinu cholesterolu.
Výrobca potravín General Mills žiada od fajčiarov, aby mesačne odvádzali do fondu zdravotného poistenia o 20 USD viac ako nefajčiari.
Vydavateľstvo Gannett bude na tento účel od fajčiarov žiadať mesačne až 50 USD.
Poskytovateľ zdravotníckych služieb Weyco v spolkovom štáte Michigan, podnik s 200 zamestnancami, sa v roku 2003 vyhlásil za nefajčiarsku zónu a prestal zamestnávať fajčiarov. Z tých fajčiarov, čo zostali v jeho službách, môže prísť o zamestnanie každý, hoci fajčí len vo voľnom čase. Majiteľ firmy žiadal od pracovníkov, aby sa podrobili testu na nikotín. Štyria pracovníci, ktorí sa odmietli testovať, museli z firmy odísť.
Postup zamestnávateľov proti fajčiarom kritizuje organizuje pre ochranu práv zamestnancov National Workrights Institute. Jej šéf povedal, že zamestnávatelia by mohli nájsť aj rizikovejšie oblasti, ktoré ohrozujú výkonnosť zamestnancov ako nadváhu či alkoholizmus a postihovať ich za ne.
Informoval o tom nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. (tasr)