Farris Hassan sa po troch týždňoch šťastne vrátil z Iraku do Ameriky. FOTO - ČTK/AP
Chcel som vidieť na vlastné oči, aké to tam je. Vysvetlil rodičom, známym aj celej Amerike 16-ročný Farris Hassan, ktorý sa na vlastnú päsť vybral do Iraku. V nedeľu sa vrátil domov na Floridu.
Farris by chce byť novinárom. Na stredoškolský žurnalistický projekt preto nechcel len opisovať z novín, či zbierať materiály z internetu. Odvaha a tvrdohlavosť ho k médiám priblížili na dosah ruky. Zatiaľ však stojí na druhej strane: na medzinárodnom letisku v Miami ho čakali desiatky novinárov. Niečo podobné ešte v Amerike nemali.
Mladý dobrodruh vynechal školu a 11. decembra odišiel do Iraku. Cestu financoval z peňazí, ktoré zarobil investovaním na burze. Z Ameriky letel do Kuvajtu, odkiaľ si chcel vziať taxík do Bagdadu. Chcel tam prísť na parlamentné voľby, ktoré boli 15. decembra. Irak však počas volieb uzavrel svoje hranice, a tak Farris ostal s rodinnými priateľmi v Libanone. Do Bagdadu odletel až na Vianoce.
Víza do Iraku získal vďaka tomu, že odtiaľ pochádzali obaja jeho rodičia, aj keď posledných 30 rokov už žijú v USA. Nič im nepovedal až do chvíle, kým neprišiel do Kuvajtu. Odtiaľ im poslal e-mail.
Po niekoľkých dňoch v Bagdade pochopil, že to nie je až také jednoduché, ako si predstavoval a začal sa báť. Preto vyhľadal kanceláriu americkej tlačovej agentúry Associated Press, kde vyrozprával svoj príbeh. V piatok potom už sedel vo vojenskom lietadle do Kuvajtu, kde strávil jeden a pol dňa so 101. výsadkárskou divíziou, predstavitelia ktorej ho vyzdvihli z hotela v Bagdade. Z Kuvajtu odletel do Európy a odtiaľ domov. Počas cesty ho sprevádzal americký predstaviteľ.
Americké ministerstvo zahraničných vecí opakovane varovalo svojich občanov pred cestou do Iraku. Od začiatku vojny tam uniesli 40 Američanov, z ktorých 10 únoscovia zabili. Pätnásti sú dodnes nezvestní.
Ameriku nevzrušila len Farrisova trúfalosť a zbytočné hazardovanie. Okamžite sa objavili špekulácie, či nejde o mladého radikála, ktorý ide proti vlastnej vlasti.
Jeho otec tvrdí, že Farris je veľký patriot a verí v demokraciu. Pracuje v školských novinách a je členom školského klubu republikánov. Podľa jeho matky nemal Farris ani tušenie o zmätku a mediálnom šialenstve, ktoré svojím činom spôsobí.
Rodičia chcú synovi okrem iného odobrať pas a obmedziť prístup k peniazom. (kos, tasr)